Turizmi nė Kosovė

Turizmi nė Kosovė do jetė njė faqe informuese apo njė guidė rreth vendeve mė tė vizituara nė Kosovė. Pėr momentin do bėjm njė pėrshkrim tė shkurtėr duke premtuar se sė shpejti do sjellim edhe guidėn me verzionin e pare duke pėrfshirė 7 rajonet e Kosovės.

Kosova edhe pse nuk ka det, ka mjaft resurse turistike qė krijojnė mundėsinė pėr zhvillimin e turizmit nė forma tjera duke pėrfshirė trashėgimitė kulturore dhe natyrore. Edhe pse deri nė vitet e 70-ta infrastruktura rrugore nuk ka mundėsuar qė turizmi tė ketė njė rritje e sipėr, sot kėto barriera janė thyer por ende nuk mund tė themi se turizmi ka arritur pikat kulminante qė tė jenė tė mjaftueshme pėr tėrheqjen e turistėve tė huaj.

Diaspora shqiptare bėnė njė ka flusket mė tė mėdha tė turizmit nė Kosovė duke ardhur qė ti kalojn pushimet e tyre nė atdhe dhe nė kėtė menyrė sezoni veror ka njė qarkullim tė madh nė tė gjitha aspektet. Vendet tė cilat mė sė shumti i vizitojn mėrgimtarėt tanė janė qytetet pėr rreth ku jetojn pasi shumica e tyre dėshirojn qė tė jenė mė pranė familjeve ndėrsa rinia si zakonisht frekuoneton shumė baret dhe kafenetė kosovare ku pothuajse gjatė gjithė sezonit janė tė stėrmbushura. Njė frekuentim tjetėr i tė rinjėve janė edhe pishinat private tė cilat gjithashtu janė tė stėrmbushura gjatė gjithė sezonit veror ndėrsa familjarėt dhe gjithashtu rinia kohėt e fundit mė sė shumti e preferojn bregdetin shqiptar duke mos harruar edhe Ulqinin.

Pėrveq sezonit veror, me pėrfundimin e shkollave gjatė fundit tė pranverės, fluksi i nxėnsėve nė formė grupore tė quajtura "ekskurzione" vizitojn vendet mė turistike tė Kosovės pothuajse nė tė gjitha anėt duke bėrė njė shėtitje njė ditore rreth Kosovės. Pikat mė tė vizituara gjatė kėtyre ekskurzioeve janė: Prizreni, Ujvara e Mirushės, Burimi i Drinit Bardhė, Gryka e Rugovės, Prekazi legjendar, Prishtina, Shpella e Gadimės si dhe disa pjesė tjera duke mos harruar edhe pjesėn mė tė ulėt tė Kosovės Vėrmicėn, e cila pėrveq bukurive natyrore me male, lumin Drin dhe dy burime tė ujėrave sjell dhe ndėr specialitetet mė tė mira nga peshku. Vėrmica ėshtė edhe njė ndėr pikat kryesore ku pushuesit qė marrin rrugėn pėr nė bregdetin shqiptar, kėtu bėjn njė pauzė tė shkurtėr sa pėr tu relaksuar apo pirė njė kafe.

Departamenti i turizmit i cili mirret zyrtarisht me ēėshtjen e turizmit nė Kosovė ka shpallur disa zona turistike nė tėrė Kosovėn duke pėrfshirė:

  • Brezovica
  • Malet e Sharrit
  • Gryka e Rugovės
  • Shpella e Gadimėes
  • Ujvara e Mirushes
  • Burimi i Drinit tė Bardh
  • Prevalla
  • Monumentet kulturore etj.
  • Ky ishte vetėm njė pėrshkrim i rreth turizmit nė Kosovė. Ne do mundohemi qė sė shpejti t'ju sjellim guidėn e plotė duke pėrfshirė shumė risi tė reja.

Qeveria e Kosovės
www.rks-gov.net

Komunat
www.komunat-ks.net

RTK
www.rtklive.com

Telegrafi
www.telegrafi.com

Regjistrimi i bizneseve
www.arbk.org

Universiteti i Prishtinės
www.uni-pr.edu

Kuvendi i Kosovės
www.assembly-kosova.org

Ministria e Punėve tė Jashtme
www.mfa-ks.net