Mirėse vini nė Kosovė

Kosova, zyrtarisht Republika e Kosovės (anglisht Republic of Kosovo), ėshtė njė shtet i pavarur nė Evropėn Juglindore. Shtrihet nė qendėr tė gadishullit ballkanin dhe kufizohet nė veri dhe nė lindje me Serbinė, nė juglindje me Maqedoninė, nė jugperėndim me Shqipėrinė dhe nė perėndim me Malin e Zi. Ka njė sipėrfaqe prej 10.887 km² dhe popullsi prej mbi 2 milion banorėsh, prej tė cilėve mbi 200 mijė banojnė nė Prishtinė.

Shumica dėrrmuese e popullsisė janė shqiptarė, ndėrsa komunitetet tjera pėrfshijnė serbėt, turqit, boshnjakėt, romėt, ashkalinjtė, egjiptasit dhe goranėt. Me shpalljen e pavarėsisė mė 17 Shkurt 2008, Republika e Kosovės u bė shteti mė i ri nė botė ... vazhdon

Qeveria e Kosovės
www.rks-gov.net

Komunat
www.komunat-ks.net

RTK
www.rtklive.com

Telegrafi
www.telegrafi.com

Regjistrimi i bizneseve
www.arbk.org

Universiteti i Prishtinės
www.uni-pr.edu

Kuvendi i Kosovės
www.assembly-kosova.org

Ministria e Punėve tė Jashtme
www.mfa-ks.net

Republika e Kosovės

Rinia Kosovare

Sponzor gjeneral

Organizata jo-fitimprurėse

Universiteti i Prishtinės