Biznesi nė Kosovė

Qėllimi ynė nė kėtė seksion ėshtė promovimi i biznesit kosovar dhe investimet nga diaspora. Pėr momentin end jemi nė fillim tė kėtij projektin por ne sė shpejti do sjellim verzionin e parė duke pėrfshirė informatat bazė rrethi regjistrimit tė biznesit dhe procedurave tjera.

Pėr momentin mund ti lexoni disa pėrparsi rreth investimeve nė Kosovė duke u bazuar nga Ministria e Punėve tė Jashtme.

Investimet nė Kosovė

Arsyet qė tė investoni nė Kosovė

Pėrfitime pėr investitorėt potencial tė huaj dhe vendor. Disa nga pėrfitimet kur investoni nė Kosovė janė: taksa tė ulėta, resurse tė pasura dhe ambient pėrkrahės tė biznesit:

 • Taksat nė Kosovė janė shumė tė ulėta krahasuar me shtetet fqinjė
 • Sistemi tatimor ėshtė mbajtur jashtėzakonisht i thjeshtė
 • Popullata – e re dhe e motivuar, 70% nėn moshėn 35 vjeēare
 • Njė fuqi tė re dhe tė motivuar punėtore me shpirt dhe aftėsi tė forta ndėrmarrėse dhe gjithashtu njohuri tė pėrgjithshme tė shumicės sė gjuhėve Evropiane
 • Resurset e lakmueshme natyrore: linjiti, zinku, plumbi, feronikeli dhe toka pjellore bujqėsore
 • Qasje tė lirė nė tregun e Bashkimit Evropian dhe tregjet fqinje
 • Institucione moderne nė pėrkrahjen e bizneseve
 • procedurė tė thjeshtė dhe tė shpejtė pėr regjistrimin e bizneseve (brenda 3 ditėve)
 • Sistem tė sigurtė bankar
 • Strukturė moderne ligjore dhe nė pajtim me BE-nė
 • Monedha zyrtare nė Kosovė ėshtė Euro, qė eliminon rrezikun e Euro-zonave

Ky ishte vetėm njė pėrshikrim i shkurtėr rreth investimeve nė Kosovė.

Qeveria e Kosovės
www.rks-gov.net

Komunat
www.komunat-ks.net

RTK
www.rtklive.com

Telegrafi
www.telegrafi.com

Regjistrimi i bizneseve
www.arbk.org

Universiteti i Prishtinės
www.uni-pr.edu

Kuvendi i Kosovės
www.assembly-kosova.org

Ministria e Punėve tė Jashtme
www.mfa-ks.net