Mirėse vini nė!

Zvicėr

Willkommen

in der Schweiz

Informacione tė ndryshme rreth

Zvicrės

tek ne lexoni

shqip

 

Qeveria zvicerane

Politika e Zvicrės zhvillohet nė kuadrin e njė sistemi shumėpartiak si republik federale demokratike, ku Kėshilli Federal i Zvicrės ėshtė kreu i qeverisė. Pushteti ekzekutiv ushtrohet nga qeveria dhe administrata federale dhe nuk ėshtė pėrqendruar nė ndonjė person. Fuqia legjislative federale ėshtė dhėnė nė qeveri dhe dy dhomat e Asamblesė Federale tė Zvicrės. Gjyqėsori ėshtė i pavarur nga ekzekutivi dhe legjislatura. Pėr ēdo ndryshim nė kushtetutė, njė referendum ėshtė i detyrueshėm, pėr ēdo ndryshim nė ligj, njė referendum mund tė kėrkohet. Pėrmes referendumeve, qytetarėt mund tė kundėrshtojnė ēdo ligj i votuar nga parlamenti federal dhe pėrmes iniciativave mund tė fusin ndryshimet nė kushtetutėn federale, duke e bėrė Zvicra shtet mė tė afėrt nė botė pėr njė demokraci tė drejtpėrdrejtė. Qeveria e Zvicrės me sistemin e qeverisjes politike daton qė nga viti 1848 me themelimin e kushtetutes dhe shtetit modern. Konfederata e Zvicrės ( lat. Confoederatio Helvetica - CH) qeverisjėn e bėn nė 3 nivele politike, Qeveria Federale, Kantonet dhe Komunat

Zvicra pėrmban njė sistem tė qeverisjes qė nuk shihet nė asnjė komb tjetėr. Referendumet mbi ligjet mė tė rėndėsishme kanė qenė tė pėrdorura qė nga kushtetuta 1848. Ēdo qytetar mund tė kundėrshtojė njė ligj qė ėshtė miratuar nga parlamenti. Nė qoftė se personi ėshtė nė gjendje tė mbledhin 50.000 nėnshkrime kundėr ligjit brenda 100 ditėsh, njė votim kombėtar duhet tė jetė e planifikuar ku votuesit vendosin me njė shumicė tė thjeshtė tė votuesve nėse duhet tė pranojnė apo refuzojnė ligjin. Gjithashtu, ēdo qytetar mund tė kėrkojė njė vendim pėr njė ndryshim qė ata duan tė bėjnė me kushtetutėn. Pėr kėtė iniciativė njė ndryshim tė jetė i organizuar, nėnshkrimet e 100.000 votuesve duhet tė mblidhen brenda 18 muajve. Webfaqja zyrtare e qeverisė sė Zvicrės ėshtė www.admin.ch ku nga kjo janė tė lidhura edhe shumica e ministrive dhe organeve tjera shtetėrore, si shembull kemi ministrinė e puneve tė jashtme EDA www.eda.admin.ch

Konfederata e Zvicres
www.admin.ch

Kėshilli Federal i Zvicrės
www.admin.ch/br

Asambleja Federale - Parlamenti Zviceran
www.parlament.ch

Kancelaria Federale
www.bk.admin.ch

Zyra e Integrimit
www.europa.admin.ch

Departamenti Federal i Punėve tė Jashtme
www.eda.admin.ch

Zyra Federale pėr Shėndetėsi Publike
www.bag.admin.ch

Zyra Federale e Kulturės
www.bak.admin.ch

Zyra Federale e Statistikave
www.bfs.admin.ch

Zyra Federale pėr Migrim
www.bfm.admin.ch