Kujdesi ndaj tė moshuarėve nė Zvicėr

Kujdesi ndaj tė moshuarve nė shumicėn e vendėve perėndimore ka njė sistem tė pėrafėrt pra ekzistojn shtepitė e pleqve pėr tė cilat kujdesen institucionet apo ka tė tilla edhe private. Dallimi nė mes tė shtetėve qendron tek shėrbimet sociale por sidoqė tė jetė shumica prej tyre kanė njė shėrbim tė mire ndėrsa kujdesi tek tė moshuarit nė vendet tona siq e dini dallon pak a shumė edhe pse kohėve tė fundit edhe tek ne kanė filluar ndryshimet nė krahasim me vitet e kaluara.

Kėtu do tė pėrshkruajm rreth funksionimit tė sistemit rreth kujdesjes sė tė moshuarve dhe dosa adresa praktike ku mund tė merrni ndihmė nė rast tė nevojės.

Shėrbime sociale
www.s-d-m.ch

Fondacion pėr shėrbime sociale
www.ssiss.ch

Kėshilla pėr financa
www.budgetberatung.ch

Siguria e fėmijėve online
www.security4kids.ch

Rrjeti i tė rinjėve
www.jugendnetzwerksdm.ch

Shėrbime pėr fėmijė dhe prindėr
www.schule-elternhaus.ch

Kėshilla kundėr drogės
www.saferparty.ch

Rrjeti i mėsuesve
www.lch.ch

Kėshilla pėr tė rinjė
www.tschau.ch