Kush jemi ne? »

Emigranti »
Emigranti ėshtė njė ndėr projektet
mė tė mėdha kushtuar diasporės shqiptare » vazhdon

Ambasada zvicerane nė Prishtinė

Ambasada e Zvicrės nė Kosovė

Embassy of Switzerland
Ardian Krasniqi 11
10060 Pristina / KOSOVO

Postal address
Embassy of Switzerland
p.o. Box 161
10010 Pristina / KOSOVO

Ambasada
Tel.: +381 38 261 261
Fax: +381 38 261 261 90

Sektori konsullor dhe i vizave
Tel.: + 381 38 261 261
E hėnė - E enjte (13:30 - 16:30)

Ambasada pri.vertretung@eda.admin.ch
Sektori i vizave pri.visa@eda.admin.ch
www.eda.admin.ch

Orari i punės se sporteleve
Nė mėngjes : me termin
Pasdite : 13 :30 – 16 :30 (e hėnė – e enjte)

Ambasada e Zvicrės nė Prishtinė pėrveq vizave pėr Zvicėr ka filluar tė lėshoj viza Shengen pėr banorėt e Kosovės qė dėshirojn tė udhėtojn nė Austri, Francė dhe gjithashtu prej 01.04.2011 lėshon vizat pėr banorėt e Shqipėris qė dėshirojn tė udhėtojn nė Zvicėr.

Para aplikimit pėr vizė ju duhet ta caktoni njė termin (termini mund tė vonohet 2-3 javė) dhe caktohet vetėm te nėnpunėsit e Ambasadės Zvicerane nė hyrje tė ndėrtesės.

Pėr caktimin e terminit jeni tė obliguar tė sillni personalisht pasaportėn e vlefshme (termini caktohet falas).

Ēmimi i kėrkesės pėr njė aplikacion:
Tė rriturit: 60 €
Fėmijėt e moshės 6-12 vjeqar: 35 €
Fėmijėt nėn moshėn 6 vjeqare: falas
Vizat tė cilat refuzohen, te hollat nuk kthehen.

Informata telefonike lidhur me ēėshtje tė vizave
Tel.: + 381 38 261 261
E hėnė - E enjte 13:30 - 16:30

E rėndėsishme:
*Aplikantėt e vizave duhet ta sjellin personalisht formularin e marrė nga zyra jonė .
*Vetėm personat, tė cilėt aplikojnė pėr vizė lejohen tė paraqiten pranė sporteleve.
*Vetėm informatat pėr viza tė dhėna nga nėpunėsit e Ambasadės sė Zvicrės pėr ndėrlidhje janė tė vlefshme!

Kujdes:
* Ambasada Zvicerane nuk bashkėpunon me asnjė agjenci jashtė zyrės.
* Ambasada Zvicerane gjendet vetėm brenda rrethojės sė saj, ndėrsa personat qė ndodhen jashtė saj dhe ju ofrojnė shėrbime nuk i takojnė personelit tė Ambasadės Zvicerane.

Lidhje tė dobishme:

Swiss Cooperation Office Kosovo
Zyra e Bashkėpunimit Zviceran nė Kosovė
www.swiss-cooperation.admin.ch/kosovo

Swiss Cultural Programme - SCP Kosovo
Programi i Kulturės Zvicerane nė Kosovė
www.scp-ks.ch

Sigurime shoqėrore - Qėndrimi nė Zvicėr dhe largimi
Shqip

Aplikacioni pėr vizė afatgjatė (vizė D)
Shqip

Burimi i materialit ėshtė marrė nga Ambasada e Zvicrės nė Prishtinė Vizito

Ambasada e Zvicrės nė Prishtinė
www.eda.admin.ch/pristina

Zyra Federale pėr Migrim
www.bfm.admin.ch

LAPSH - "Naim Frashėri"
www.lapsh-ch.com

Shoqata Studentore nė Zurich
www.studenti-zh.ch

Studentet Shqiptar nė Lozanė
www.unil.ch/aeaul

Ambasadat e Kosovės
www.ambasada-ks.net

Shoqata Kulturore Artisike Sharri
www.shka-sharri.ch

Bashkėsia Shqiptare nė Zvicėr
www.bshz.ch

Bashkėsia Islame Solothurn
www.biso.ch

Fondacioni i Motrave Muslimane
www.ndihmonitevarferit.com

Bashkėsia Islame Wil
www.xhamia-wil.ch

SH.K.A Dardania
www.dardania95.ch

Shkolla Shqiptrae e Vallėzimit
www.shota.ch