CURRICULUM VITAE

Si tė shkruaj njė CV nė Zvicėr?

Nė vitet e fundit thuajse edhe nė trojet shqiptare ka filluar tė pėrdoret CV-ja gjatė kėrkimit pėr ndonjė vend tė punės, edhe pse ende nuk ka arritur nė nivelet e shteteve kapitaliste, kjo veti ėshtė gjithnjė nė rritje prandaj me anė tė kėsaj broshure po mundohem qė ta sqaroj njė model se si shkruhet njė CV me standarte ndėrkombėtare.

Shkarko modelet e gatshme »

  1. CV-ja nė Shqip
  2. CV-ja nė Anglisht

Ekzistojn disa standarte tė CV-ve dhe ato pak a shumė dallon edhe nga shteti nė shtet por ka edhe shumė shtete qė e pėrdorin standartin e njėjėt e sidomos shtetet e bashkimit evropian.

Kam parė disa lloje tė CV-ve, me sqarime dhe shumė gjėra tjera por janė disa gjėra tė cilat nuk mė kanė pėlqyer sepse nuk i pėrshtaten ēdo shteti apo personi prandaj kam menduar qė me anė tė kėsaj borshure tė pėrpiloj njė model i cili do ti pėrshtatet pothuajse ēdo shteti dhe personi qė dėshiron tė shkruaj njė CV tė thjeshtė dhe tė kuptueshme.

Nėse mė pyesni se pėrse ky model mendon se ėshtė i thjesht, i kuptueshėm dhe i pėrshtatshėm pėr tė gjithė, pėrgjigjen do ta mirreni vetė deri sa ti ndiqni sqarimet nė vijim dhe nė fund ta shikoni se ēfar modeli do tė jetė. Nėse mė pyesni se si e dini ju qė ky model ėshtė ndėr modelet mė tė mira, pėrgjigja do ishte nga pėrvoja qė kam hasur mė kėtė model dhe ajo qė ėshtė me mė rėndėsi "mėsimi nga tė tjerėt" pra kėtė model e kam mėsuar nga njė person qė ka punuar nė nivelet dhe standartet mė tė larta nė shtete tė ndryshme kapitaliste.

Nėse e bėjm krahasimin me disa CV standarte si psh nga modelet e Europas do tė them se nė shumicėn e rasteve hasėn probleme tė ndryshme tė cilat ndoshta mund ti pėrshtaten ndonjė pėrsoni me pėrvojė tė gjatė apo kualifikim tė lartė por jo tė gjthėve prandaj mė poshtė do ti shėnoj disa gjėra tė cilat mendoj se nuk pėrshtatėn dhe pastaj do filloj mė pėrpilimin e modelit tim.

  1. Nė shumė raste tė formave tė gatshme (template) duhet lenė hapsira tė zbrazėta sepse shumica nuk i plotsojn tė gjitha kėto hapsira apo kritere
    (si ju duket juve njė CV ku shumica e tabelave apo rreshtave janė tė zbrazėta?)
  2. Shumica e formave (template) vijn tė dizajnuara me korniza (tabela) tė cilat ndonjėherė paraqesin vėshtirėsi pėr ti fshirė apo modifikuar
    (arsyeja: tė gjithė nuk e njohin aq mirė pėrdorimin e programeve pėr shkruarje)
  3. A do ketė mė shumė vlerė njė CV me disa rreshta tė kuptueshėm apo njė me mė shumė faqe dhe pak shėnime? Bėni ju vetė krahasimin.

Le tė fillojm prej fillimit nė detaje duke e krijuar njė model tė thjesht qė edhe tė tjerėt mund ta pėrdorin ndėrsa pėr ata tė cilėt dėshiroj tė shohin praktikisht ecjen e procedures mund ta hapin modelin e gatshėm dhe ta pėrcjellin, por un ju kisha preferuar qė njėherė ta shikoni vetė duke dizajnuar me procedurat nė vijim dhe pastaj e bėni njė krahasim (po shpresoj se do jetė shumė lehtė dhe i ngjashėm).

Dizajnimi i CV-sė

Sė pari e krijoni njė dokument tė ri nė (Microsoft Word, OpenOffice, etj) dhe nė fillim tek ana e majtė e faqės i shėnoni tė dhėnat tuaja personale nė kėtė formė:
Emri dhe Mbiemri
Adresa
nr. tel:
e-mail:
www. nėse keni

Pasi ti shėnoni kėto tani vjen nė pėrdorim tasti TAB (gjindet mbi tastin Caps Lock) i cili mundėson dizajnimin ma tė lehtė dhe tė kjart tė CV-sė dhe siq thashė mė lartė ėshtė lehtė dhe besoj shumica e dini ta pėrdorni pra nėsė vendosim kursorin tek fundi i "Emri dhe Mbiemri" dhe shtypin tastin TAB (3 ose 4 herė) kursori do tė zhvendoset diku nė mes tė rreshtit dhe tani mund tė shėnojm me shkronja tė mėdha "CURRICULUM VITAE" qė shkurt e quajm CV dhe tė njėtėn gjė e pėrsėrsisim tek "Nr. tel" dhe shkruajm datėn (nė kėtė rast 20.08.2012) pra forma e kėsaj qė tham mė lart do tė duket kėshtu:

Emri dhe Mbiemri                                                     CURRICULUM VITAE
Adresa
nr. tel:                                                                            20.08.2012
e-mail:
www. nėse keni

Kėto sqarime qė i bėmė mė lartė besoj se do ti kuptoni lehtė dhe nė vazhdim ju ti pėrdorni vetė duke ja pėrshtatur CV-sė tuaj. Nė vazhdim do jap edhe njėherė pak sqarime rreth dizajnimit tė CV-sė dhe mė pas do vazhdoni ju vetė ta dizajnoni pra nė radhė vijn informatat personale.

INFORMATAT PERSONALE

Emri                                      Faton Krasniqi
Ditėlindja dhe vendi           dd.mm.vvvv qyteti (shteti)

Siq po e shihni informatat personale i kam shėnuar me shkronja tė mėdha nė format bold ndėrsa tjerat me tė vogla, pra format normal dhe nėse vreheni largimin e fjalėve me tastin TAB e kam bėrė pėr katėr herė dmth ketu ja kam pėrshtatur njė dizajn qė informatat tė cilat kėrkohen tė jenė tė ndara nė tė majt (mė poshtė vijn datat) dhe nė tė djathtė shėnimet e kėrkuara.

Nė vazhdim do vjen EDUKIMI pra shėnoni tė gjitha llojet e edukimit duke pėrfshirė diplomat, kurset, apo ndonjė trajnim qė posedoni dokumente.

Kėshillė:

Tek shqiptarėt ėshtė mbetur njė veti e dobėt qė nėse aplikon pėr ndonjė vend tė punės qė ka kualifikim profesional dhe ka punu nė ndonjė punė jashtė profesionit tė nivelit mė tė ulėt, nuk e shėnon kėtu duke menduar se kjo do t'ja ul personalitetin por nė botėn kaputaliste kėto gjėra mirren si pozitive duke pasur parasysh pėrvojėn nė gjėra tė ndryshme dhe unė ju kisha kėshilluar qė se paku tė bėni njė pėrshkrim tė shkurtėr.

Nė radhė do vjen PATENT SHOFERI qė nė shumė raste nė shtetet kapitaliste ka njė rol pozitiv dhe shumica prej tyre e posedojn. Pas patent shoferit vjen IT e cila ka njė rėndėsi tė veqant pasi qė nė shumė vende tė punės kėrkohet qė tė njihen sė paku programet bazė tė kompjuterit si shembull edhe kėtė program qė ne po shkruajm CV-nė.

Nė radhė vjen GJUHĖT duke filluar nga gjuha amėtare dhe me radhė ato qė i njeh mė mirė.

E fundit nė rastin e kėtij modeli vjen HOBI i cili ka njė rėndėsi mesatare pasi qė tregon edhe interesat tuja jashtė profesionit ku disa ndėrmarrje e marrin edhe parasysh sepse ke raste kur sjelljet nė ambietin e punės mvaren edhe nė sjelljet nė aktivitetet tjera.

Me duket se kemi ardhur deri ne fund por nuk e di se sa faqe ju kanė mbushur juve prandaj siq po e vėreni nė CV-nė time ka 2 faqe dhe siq po e shihi nė fillim tė faqės sė parė nė tė djathė kam shėnuar 1 (2) qė tregon se cilėn faqe po e shikoni pra edhe ju duke pėrdorur udhėzimin sikurse nė fillim tek dizajnimi i CV edhe nė kėtė rast punoni me tastin TAB duke zhvendosur kursorin deri nė fund qė te jetė hapsira pėr ta shėnuar numrin e faqės.

Ky ishte njė model i imi pėr tė cilin shpresoj ta keni pėlqyer dhe do tju shėrbej pėr nevojat tuaja. Kuptohet ky nuk ėshtė as modeli ma i mirė, as ma i keqi dhe kuptohet qė mund tė ketė edhe ndryshime duke hequr diqka dhe duke shtuar diqka tjetėr por ajo qė ėshtė me rėndėsi jam munduar qė me anė tė kėtij modeli ti sjell tė gjitha informacionet e nevojshme gjatė kėrkimit pėr punė si dhe shkruarja, dizajnimi, kjartėsia etj tė jenė tė kuptueshme pėr tė gjithė.

Nė disa raste tė modeleve tjera nėpėr CV kam parė qė kėrkesėn pėr njė vend tė punės e vendosin sė bashku me CV por unė ju kisha propozuar qė kėrkesėn ta bėni veq dhe CV-ia tė mbetet ashtu siq i takon njė CV. Kuptohet qė edhe kėrkesa do tė luaj njė rol tė rėndsishėm pėr ta binduar punėdhėnėsin qė ju keni aftėsi pėr ta bėrė punėn qė ai kėrkon dhe si kėshillė ju kisha dhėnė qė kėtė kėrkesė ta bėni sa mė shkurt (5-10 rreshta) duke qenė shumė i kjart dhe modest.

Modelet e gatshme tė CV-sė nė formatin PDF, nė gjuhė tė ndryshme mumd ti merrni tek lidhjet nė fillim tė faqės. Shpresoj qė ky model i imi ju ka pėlqyer shumicės prej jush dhe do t'ju ndihmoj pėr nevojat tuaja. Nėse keni diēka tė pa kjartė, mos hezitoni tė mė shkruani tek fatonmedia@gmail.com

Autor:
Faton Krasniqi

Zyra federale pėr ekonomi
www.evd.admin.ch

Drejtoria e punės
www.treffpunkt-arbeit.ch

Portal kėrkimi pėr punė
www.jobsuchmaschine.ch

Makinė kėrkimi pėr punė
www.careerjet.ch

Kėrko punė
www.stellen.ch

Portal pėr punė
www.jobs.ch

Job Scout24
www.jobscout24.ch

Instituti i pronės intelektuale
www.ige.ch

Zyra e sigurimit social
www.bsv.admin.ch