Hartimi i Strategjisė pėr Diasporėn 2013-2018

Dalė nga punėtoria e parė tė Grupeve Punuese pėr Hartimin e Strategjisė pėr Diasporėn 2013-2018 organizuar nga Ministria e Diasporės dhe pėrkrahur nga zyrėt e UNDP dhe IOM nė Kosovė.

Hyrja »

Kosova ka njė numėr tė madh tė qytetarėve tė saj qė me dekada jetojnė nė vendet tjera kryesisht nė Evropė, Amerikė por edhe mė gjerė. Kjo diasporė ėshtė njė pasuri pėr Kosovėn dhe shteti i Kosovės synon tė kultivojė kėtė pasuri, ofrojė kushte pėr tė mbajtur lidhjet e tyre me vendin e origjinės si dhe tė lehtėsojė pėrfshirjen e tyre nė zhvillimet e vendit. Me Ligjin pėr Diasporėn dhe Mėrgatėn 04/L 095, Qeveria e Kosovės ka krijuar njė bazė ligjor qė hapė rrugėn pėr tė stimuluar dhe mobilizuar diasporė nė Kosovės. Ky ligj pėrcakton qė ēdo person qė ka vendbanim apo vendqėndrim jashtė Republikės sė Kosovės dhe qė ka lindur apo ka prejardhje familjare nga Kosova ėshtė pjesė e diasporės dhe pjesė pėrbėrėse e Kosovės andaj edhe duhet ti ofrohen kushte pėr tė qenė tė pėrfaqėsuar nė Kosovė, tė ruajnė lidhjet dhe identitetin si dhe tė pėrfshihen nė politika tė zhvillimit tė vendit.

Diaspora ka kontribuar nė faza tė ndryshme tė historisė sė Kosovė dhe ka merita tė mėdha pėr mirėqenien e shoqėrisė kosovare si dhe ndėrtimin e zhvillimin e Kosovės. Njė masė e madhe e popullatės sė Kosovės jetojnė dhe banojnė nė diasporė pėrderisa ende mbajnė lidhje socio-ekonomike me tė afėrmit nė Kosovė. Duke vėrejtur kėtė kontribut dhe kėtė potencial, Qeveria e Kosovės nė 2011 ka themeluar Ministrinė e Diasporės nė nivelin mė tė lartė politik pėr pėrfshirė nevojat dhe pritjet e kėsaj pjesė tė popullatės nė politikat e veta. Pėr mė tej, Qeveria e Kosovės pėrpilon kėtė strategji pėr diasporėn qė tė fuqizojė atė nė angazhimin dhe pjesėmarrjen e tyre nė shoqėrinė kosovare dhe pėr tė lehtėsuar koordinimin e politika tė diasporės. Kjo strategji pėr diasporėn synon tė jetė: gjithėpėrfshirės, pėrfaqėsues, dhe konsultative.

Gjithashtu, kjo strategji synon qė tė provojė tė drejtat politike dhe civile nė Kosovė si dh tė integrohet me tė drejta tė barabarta nė shtetet ku jeton dhe vepron pa u asimiluar tėrėsisht. Me kėtė strategji pesė vjeēare veēohen katėr objektiva kryesor pėr diasporėn si dhe precizohen aktivitete konkrete pėr arritjen e kėtyre objektivave nė pesė vitet e ardhshme.

Objektivat »

Katėr objektivat e strategjisė pėr diasporėn janė caktuar tė jenė:

  • Promovimi i tė drejtave politike dhe civile
  • Ruajtja e identitetit dhe fuqizimi i lidhjeve me diasporėn
  • Integrimi i pjesėtarėve tė diasporės nė shtetet ku ata jetojnė
  • Lehtėsimi i pėrfshirjes sė diasporės nė zhvillimin socio-ekonomik

Natyrisht, pėr arritjen e kėtyre objektivave ėshtė shumė e rėndėsishme qė diaspora tė angazhohet qė tė ndihmojnė qeverinė qė tė arrihen kėto objektiva. Pa angazhimin dhe seriozitetin e vetė anėtarėve tė diasporės, aktivistėve, pėrfaqėsuesve dhe profesionistėve, kjo strategji nuk mund tė zbatohet dhe nuk mund tė arrihen pėrfitimet nga diasporė por edhe Kosova rrezikon tė humb kėtė pasuri.

Komentet dhe rekomandimet e juaja janė shumė tė rėndėsishme pėr zhvillimin e strategjisė. Ju keni mundėsi qė shprehni mendimin e juaj nė lidhje me paragrafėt e mėposhtėm duke klikuar nė secilin prej tyre dhe tė jepni rekomandimin tuaj, por sė pari ne ju kėrkojmė qė tė regjistroheni nė sistemin tonė pėr arsye organizative dhe pėrpunimit tė tė dhėnave. Ju faleminderit!

Pėr mė shumė informacione rreth kėsaj strategjie, vizitoni faqėn zyrtare tė Ministrisė sė Diasporės www.medrks-gov.net

i fundit | = | » tjetri

Konfederata e Zvicres
www.admin.ch

Makina e kėrkimit nė web
www.search.ch

Drejtoria e punės
www.treffpunkt-arbeit.ch

Krijimi i ndėrmarrjeve online
www.startbiz.ch

Serveri i edukimit zviceran
www.educa.ch

Udhėtimi me tren
www.sbb.ch

LAPSH - "Naim Frashėri"
www.lapsh-ch.com

Shoqata studentore "Studenti"
www.studenti-zh.ch

Ambasadat e Kosovės
www.ambasada-ks.net

Ambasada e Zvicrės nė Prishtinė
www.eda.admin.ch/pristina