Sponzor i kėtij seksioni »

Sweden.se »
Shumica e materialeve nė kėtė seksion
janė tė bazuara nga portalet zyrtare tė promovimit si: www.sweden.se

Mirėse vini nė mbretėrinė suedeze
Suedia ose Mbretėria e Suedisė siē quhet zyrtarisht ėshtė njė vend i vogėl evropian qė shtrihet nė pjesėn veriore tė Evropės, pėrkatėsisht nė gadishullin Skandinav.

Suedia karakterizohet me standard tė lartė jetėsor, shtet me mirėqenie tė madhe dhe dendėsi tė rrallė tė popullėsisė.

Kryeqyteti dhe njėherėsh qyteti mė i madh ėshtė Stokholmi. Bashkė me periferitė e tij Stokholmi ka afėr 2 milion banorė dhe ėshtė qyteti mė i madh nordik. Si metropol i njohur botėror dhe pėr shkak tė shtrirjes gjeografike mes detit Baltik dhe liqenit Melaren qyteti ėshtė quajtur Venediku i Veriut.

Megjithėse numri i banorėve nuk arrin 10 milionshin Suedia zė vendin e gjashtė nė Evropė me sipėrfaqe tokėsore. Suedezėt ndėrkaq pėrshkruhen si njerzė tė ftohtė por punėtor. Adhurojnė aq shumė natyrėn sa pikėpamjet pėr te duken si botėkuptime tė njė religjioni tė ri.

Suedia ėshtė monarki kushtetuese me sistem parlamentar. Ka ekonomi tė zhvilluar, tatime tė larta dhe vendi mė i njohur nė botė pėr inovacione.

Gjashtė qershori ėshtė dita kombėtare e suedezve. Flamuri i tyre ka begrandin e kaltėr dhe njė kryq ngjyrė ari.

Ju urojmė mirėseardhje dhe mėsoni mė shumė pėr Suedinė dhe komunitetin shqiptar nė kėtė vend skandinav duke klikuar nė seksionet tjera tė projektit Emigranti pėr Suedinė.

Autor: Shuquri Sejdijaj

Portali zyrtar i Suedisė
www.sweden.se

Instituti suedez
www.si.se

Portali i qeverisė
www.government.se

Portali zyrtar i turizmit
www.visitsweden.com

Statistikat e Suedisė
www.scb.se

Institut i emigrimit
www.immi.se

Bordi i migrimit nė Suedi
www.migrationsverket.se

Portal turizmi
www.sverigeturism.se

Mirėse vini nė Stockholm
www.visitstockholm.com

Lajmet nė Anglisht
www.thelocal.se

Ministria e punėve tė jashtme
www.swedenabroad.com

Databazė me fotografi
www.imagebank.sweden.se