Ambasada suedeze nė Shkup

Ambasada e Suedisė nė Shkup

Embassy of Sweden
8ma Udarna Brigada No.2
10000 Skopje
Macedonia

Tel.: +389 2 329 78 80
Fax: +389 2 311 20 65

Orari i punės
E Hėnė - E Enjte
08:00 - 16:30
E Premte
08:00 - 14:00

Departamenti i migrimit dhe vizave
E hėnė - E Enjte
09:00 - 11:00
Tel.: +389 2 3297 898
Fax: +389 2 3297 897
ambassaden.skopje-visum@gov.se

Telefonatat pėr viza
E hėnė - E Enjte
15:00 - 16:00

ambassaden.skopje@gov.se
www.swedenabroad.com

Suedia ka qenė e pranishme nė Maqedoni qysh nga viti 1993 e pėrfaqėsuar me njė konsullatė e cila mė vonė u konbinua me njė zyrė pėr bashkėpunim (Sida). Duke filluar nga 25 Gusht 2005 ajo pėrfaqėsohet me statut tė plotė si ambasadė. Ēėshtjet konsullore dhe tė vizave si dhe ēėshtjet e lidhura me zyrėn pėr bashkėpunim mbikqyrėn nga ambasada.

Ambadada e Suedisė nė Shkup ėshtė njė qendėr e disa vendeve ku ambasadori i kėsaj ambasade ėshtė i akredituar edhe pėr ambasadat suedeze nė Prishtinė dhe Tiranė. Vizat nga shtetasit e Kosovės dhe vizat pėr punėsim dhe leje qendrimi tė shtetasėve nga Shqipėria mirren nė kėtė ambasadė edhe pse ekzistojn ambasadat suedeze nė vendet tona mirpo ato kryejn ēėshtjet tjera.

Vizat
Qė nga 17 Prill 2012 ėshtė lėshuar aplikacioni online pėr viza. Kjo do tė thotė se tė gjithė (qytetarėt e Kosovės dhe shtetasit e vendeve tė treta me leje qėndrimi nė Maqedoni) tė cilėt dėshirojnė tė aplikojnė pėr njė vizė shengen nė Ambasadėn e Suedisė nė Shkup mund ta bėjnė kėtė online. Pas aplikimit online pėr njė vizė, aplikuesi duhet tė telefonoj nė seksionin vizave pėr tė caktuar njė takim pėr njė intervistė tė shkurtėr dhe pėr tė lėnė tė dhėnat biometriek (foto dhe shenjat e gishtave). Aplikimi online do tė thjeshtojė procesin e aplikantit dhe tė punės nė ambasadė me aplikimet pėr viza.

Aplikimin online dhe udhėzimet se si tė aplikoni, si dhe lista e dokumenteve qė i bashkėngjiten kėrkesės tuaj gjinden nė anėn e majtė tė faqės zyrtare tė ambasadės duke klikuar mbi linkun
"Visit Sweden"

Pėr momentin udhėzimet janė nė gjuhėn angleze por ne do mundohemi qė sė shpejti ti pėrkthejm edhe nė gjuhėn shqipe.

Burimi i materialit ėshtė marrė nga Ambasada e Suedisė nė Shkup Vizito

Ministria e punėve tė jashtme
www.swedenabroad.com

Zyra e bashkėpunimit pėr zhvillim
www.swedenabroad.com

Shqiptarėt nė Boras
www.dituria.se

Abetarja digjitale
www.gjuhaime.com

Bordi i migrimit nė Suedi
www.migrationsverket.se

Ambasada e Shqipėrisė nė Suedi
www.ambasadat.gov.al/sweden

Ambasada e Kosovės nė Suedi
www.ambasada-ks.net/se