Revista "Dituria" dhe radio lokale "Radiot Dituria"

Nė prill tė vitit 2007 respektivisht me 10 prill doli edhe numri i parė i revistės ”Dituria”, organ i Qendrės kulturore shqiptare ”Migjeni”, nė Borås, e cila do tė dalė njė herė nė muaj nė gjuhėn shqipe e me dy ose katėr faqe nė gjuhėn suedeze.

Revista ”Dituria” ėshtė njė revistė pėr fėmijė, tė rinj dhe prindėr shqiptarė qė jetojnė dhe veprojnė ne Suedi. Revista ”Dituria” del nė ēdo tė 15-tin e muajit me njė tirazh 250 ekzemplarė dhe me 20 faqe. Temat tė cilat trajtohen nė revistė janė nga jeta e fėmijėve, tė rinjve, shkollės, familjes, prindėrve, bashkėkombėsve qė jetojnė nė mėrgim si dhe tema nga vendlindja dhe trojet shqiptare.

Revista ka krijuar njė rrjet tė gjerė bashkėpunėtorėsh nė Suedi, Kosovė e Shqipėri, e po ashtu edhe nė mesin e mėrgimtarėve shqiptarė nė vende tė ndryshme tė botės. Revista shpėrndahet te bashkekombėsit gratis nė qytetin e Boråsit me rrethinė, por edhe nė internet. Gjithashtu dėrgohet njė numėr i caktuar egzemplarėsh edhe ne Kosovė, Shqipėri, Finlandė, Zvicėr, Gjermani, Angli, SHBA, Rumani dhe vende tjera ku ka shoqata tė shqipėtareve e me tė cilat QKSh ka njė bashkėpunim tė frytshėm. Ne i falėnderojmė tė gjithė ata poetė, shkrimtarė, gazetarė tė cilėt na ndihmuan me punimet e tyre nė begatimin e revistės sonė.


Disa nga numrat e revistės “Dituria”

Kėshilli Komunal i kulturės sė qytetit tė Boråsit redaksisė sė revistės i erdhi nė ndihmė me mjete materiale jo tė shumta, por tė cilat ishin mė se tė nevojshme nė kėtė kohė pėr redaksinė e revistės. Pra redaksia e revistės mori ndihmėn e parė materiale.

Me fillimin e punės sė QKSh “Migjeni” nė Borås, fusha e informimit fitoi edhe njė formė tjetėr tė mirė informimi dhe takimi tė bashkatdhetarėve. Ata tani e nė vazhdim kishin mundėsi takimi, shoqėrimi, bisede e shkėmbime tė mendimeve dhe tė pėrvojave pėr jetėn, punėn dhe aktivitetin.


Bahtir Latifi dhe Sokol Demaku

Nė vitin 2007 nė kuadėr tė lėmisė sė informimit QKSh “Migjeni” nxori shtatė numra tė revistės “Dituria”. Nė fillim tė vitit 2008, revistės “Dituria”, Kėshilli Kombėtar i Kulturės i Suedise i ndau njė ndihmė materiale pėr realizimin e qėllimit fisnik tė saj. Kėshtu u krijuan kushtet qė redaksia tė pajiset me mjete tė nevojshme pėr punė mė tė suksesshme. Edhe Kėshilli Komunal i Kulturės sė qytetit tė Boråsit i doli nė ndihme QKSh dhe vetė redaksisė sė revistės “Dituria”, por ndihmėn mė tė madhe nė botimin e revistės QKSh dhe vetė redaksia e revistės e mori nga Studiefrämjande, dega nė Borås.

Botimi i revistės tani ishte mė i lehtė nė vazhdim tė vitit 2008, ku me mjaft sukses filloi botimi i saj dhe deri nė qershor te kėtij viti janė botuar gjashtė numra tė revistės, gjė botimi vazhdoi nė shtator e deri nė dhjetor dolėn katėr numra tjerė, ku brenda vitit u botuan gjithsej dhjetė numra. Kėtė vit u planifikua qė edhe viteve tjera, qė revista tė dalė me dhjetė numra nė vit. Ėshtė e rrugės tė pėrmendet se gjithė kėsaj pėr njė aktivitet tė tillė i parapriu njė vizitė e njė delegacioni mėsusish nga shkolla fillore “Demokracia” e qytettit tė Durrėsit nė Fjärdin­skolan tė Boråsit nė shkurt tė vitit 2007.


Nga njė festim i shqiptarėve nė Borås

Nė “Fjärdingskolan” ishte hartuar njė projekt bashkėpunimi mes kėtyre dy shkollave e i cili projekt ka filluar me sukses realizimin e tij me ndihmėn e shtetit suedez. Kėtė vit qeveria suedeze kishte siguruar mjete materiale nė nje shumė prej 28 000 koronash suedeze pėr realizimin e vizitės sė pedagogėve shqiptarė nė qyetin e Boråsit. Kjo vizitė u realizua me sukses javėn e 4 tė shkurtit 2007 nga data 4 deri mė 9 tė kėtij muaji. Kėshilli Kombėtar Suedez i Kulturės nė Stockholm i kishte ndarė kėsaj redaksie njė ndihmė simbolike materiale pėr botimin e revistės dhe pėrmirėsimin e kushteve tė punės sė redaksisė. Tani redaksia pajiset me mjete bashkėkohore, kompjuterė e gjera tjera tė nevojshme. Nė po kėtė muaj tė kėtij viti, redaksia e revistės ”Dituria” merr edhe njė hap guximplotė dhe mjaft tė rėndėshishėm pėr gjuhėn dhe kulturėn shqipe. Ajo vendos qė tė fillojė me emetimin e njė programi shqip nė radion lokale nė Borås. Pasi i bėhet kėrkesa Entit pėr radio tė Suedisė, kėta marrin pėrgjegje pozitive e tani pritej vetėm momenti pėr fillimin e njė radio programi nė shqip.

Redaksia e revistės ”Dituria” nė bashkėpunim me QKSh ”Migjeni” nė Borås nė kuadėr tė shpalljes sė pavarėsise sė shtetit tė Kosovės mė 17 shkurt 2008 organizoi njė manifestim nė qytetin e Boråsit nga ora 17.00 me njė parakalim nėpėr qytet me vetura dhe flamuj kombėtarė shqiptarė e njė mbrėmje gazmore pėr shqiptarėt qė jetojnė dhe veprojnė nė Borås.

Mbrėmja u organizua dhe u mbajt nė qendėr tė qytetit, ku merrnin pjesė mbi 800 shqiptarė. Kjo ishte njė kėnqėsi e madhe pėr bashkėkom­bėsit tanė, ku ata i uruan njeritjetrit pavarėsinė e shtetit tė Kosovės. Nė fytyrat e bashkėkombėsve tanė shihej gėzimi, hareja, entuziazmi pėr shtetin e ri, pėr shtetin dhe pavarėsinė e shumėpritur tė Kosovės. Pėr nderė tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe nė kuadėr tė manifestimit tė kėsaj kremteje tė madhe pėr popullin e Ko­sovės, mė 27 shkurt 2008 filloi nga puna Radioja lokale Radio Dituira nė gjuhėn shqipe, nė qytetin e Boråsit. Ja, pra, edhe njė zė i embėl nė shqip mbi qiellin e Boråsit! Programin e vet kjo radio lokale e emeton ēdo tė mėrkurė nga ora 18.00 deri nė ora 19.00 e kjo do jetė njė ndihmė e madhe pėr QKSh ”Migjeni”.

Nė valėt e Radio Diturisė mund tė urohet dhe pėrshėndetet, tė dėgjohet muzikė nė shqip e me mjaft rėndėsi janė programet pėr fėmijė tė cilat programe i pėrgatisin dhe udheheqin vetė fėmijėt shqiptarė. Nga shtatori 2008 u shtrua kėrkesa e qė kjo radio tė dėgjohet nė tėr regjionin e Västragötaland d.m.th. kjo do tė dėgjohet edhe nė qyetet Göteborg, Udevalla, Trollhättan, Skövde, Jönkö-ping, Värnamo e jo vetėm nė Borås me rrethinė siē ishte mė parė (nė Tranemo, Ulricehamn, Vargårda, Alingsås, Kinna), gjė qė u mundėsua me njė dhėnės mė tė fortė tė valeve tė Radio Diturisė.

Materiali ėshtė marrur nga portali i shoqatės Dituria www.dituria.se
Grupi i punės: Sokol Demaku, Bahtir Latifi dhe Hakif Jashari

Shqiptarėt nė Boras
www.dituria.se

Shqiptarėt nė Skandinavi
www.albanord.com

Ambasada e Kosovės nė Suedi
www.ambasada-ks.net/se

Abetarja digjitale
www.gjuhaime.com