Kush jemi ne? »

Emigranti »
Emigranti ėshtė njė ndėr projektet
mė tė mėdha kushtuar diasporės shqiptare » vazhdon

Viza e punės nė Suedi

Nėse doni qė tė punoni nė Suedi dhe vini nga njė vend qė nuk ėshtė antar i BE-sė, duhet tė keni njė leje pune. Nėse keni ndėrmend tė punoni nė Suedi pėr mė shumė se 3 muaj ju gjithashtu duhet tė keni njė leje qėndrimi. Kjo faqe pėrfshinė rregulloret qė zbatohen nė qoftė se ju dėshironi tė punoni, ose tė filloni njė biznes nė Suedi. Nė faqen zyrtare tė zyrės sė migrimit gjenden tė gjitha informacionet pėr tė gjitha shtetet mirpo ne kėtu do ti sqarojm gjėrat vetėm pėr vendet nga vijnė shqiptarėt, si Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia.

Kushtet

Kushtet themelore pėr ta marrė njė leje pune jan:

  • ju keni njė pasaportė tė vlefshme
  • ju mund ta siguroni jetesėn tuaj nga tė ardhurat e punės qė ju kanė ofruar
  • tė ardhurat minimale nė muaj duhen tė jenė 13 000 SEK (rreth 1500 €).

Pėrveē kėsaj punėdhėnėsi juaj duhet tė:

  • ketė lajmruar vendin e punės nė Suedi dhe vendet e BE-sė pėr sė paku 10 ditė (pėr rekrutimin e ri)
  • ofrojnė kushtet e punėsimit qė janė tė barabarta me ato tė njė marrėveshjeve kolektive nė Suedi apo ēfarė ėshtė e zakonshme nė kuadėr tė profesionit ose sektorit
  • japin sindikatave mundėsinė pėr tė shprehur njė opinion mbi kushtet e punėsimit nė ofertėn e punės

Ata qė marrin lejen e qėndrimit do tu jepet njė kartelė si dėshmi e lejes sė qėndrimit. Kur ju hyni nė Suedi, ju duhet tė tregoni kartelėn tuaj sė bashku me njė pasaportė tė vlefshme.

Aplikimi pėr leje pune

Nėse ju doni qė tė punoni nė Suedi ju duhet, nė shumicėn e rasteve, tė aplikoni pėr leje pune nė vendin tuaj tė lindjes apo njė vend tjetėr jashtė Suedisė ku jeni banues. Megjithatė, nė disa raste ju mund tė aplikoni pėr njė leje pune nė Suedi (pėr kėtė shiko nga faqja zyrtare e zyrės sė migrimit).

Sigurohuni qė aplikimi juaj ėshtė i plotė.

Gjithmonė bashkangjitni dokumentet mė poshtė sė bashku me aplikacionin tuaj

  • oferta punes (ka njė formė tė veēantė pėr oferta pune tė cilat punėdhėnėsi juaj nė Suedi mund ti shkarkoj nėpėrmjet faqes sė internetit tek Bordi Suedez i Migracionit www.migrationsverket.se)
  • kopje tė faqeve tė pasaportės tuaj qė tregojnė identitetin tuaj, afatin e vlefshmėrisė sė pasaportės tuaj dhe nėse keni leje qendrimi nė njė vend tjetėr, kopjen e leje qėndrimit
  • deshminė qė keni paguar tatifėn e aplikacionit (faturėn)

Kartela e lejes sė qėndrimit nėn 3 muaj

Kartela e lejes sė qėndrimit pėr punė nuk lėshohet mė pak se 3 muaj. Nėse keni nevojė pėr njė vizė hyrjeje pėr Suedi, do tė ju jepet njė notė pune nė vizėn e hyrjes nė pasaportėn tuaj. Nė njė kopje tė vendimit, ju keni informacionet pėr rregullat qė vlejnė pėr lejen tuaj tė punės. Viza e hyrjes, sė bashku me kopjen e vendimit, ėshtė dėshmi e lejes suaj tė punės, dhe kjo ėshtė e rėndėsishme qė ju jeni nė gjendje tė tregoni ato. Kur ju aplikoni pėr njė vizė hyrse, ju duhet tė bashkangjiteni dy fotografi nė formatin e pasaportės. Ato duhet tė merren direkt nė fytyrėn tuaj dhe tė mos jenė mė tė vjetėra se 6 muaj.

Nėse ju nuk keni nevojė pėr njė vizė hyrjeje pėr tė ardhur nė Suedi dhe keni njė leje pune pėr mė pak se 3 muaj, kopja e vendimit qė keni marrė ėshtė dėshmi e lejes suaj tė punės. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė ju tė keni njė kopje tė vendimit me ju kėshtu qė ju mund tė tregoni se kur keni hyrė nė Suedi.

Mėnyrat e ndryshme tė aplikimit

Duhet tė keni parasysh se aplikimin pėr njė leje pune mund tė beni edhe pėrmes internetit tek faqja zyrtare e migrimit www.migrationsverket.se dhe nėse ju pėrdorni kėtė metodė, atėherė vendimin do e merreni mė shpejt duke siguruar se zyra e migracionit nuk ka nevojė tė kėrkojė mė shumė informacione. Aplikacionin mund ta beni edhe duke i derguar tė gjitha dokumentet e nevojshme pėrmes postės.

Nėse ju jetoni jashtė Suedisė atėherė aplikimin mund ta beni edhe pėrmes webfaqeve tė misioneve diplomatike nė vendet ku banoni nė kėtė rast shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia duhet tė aplikojn nė Shkup (shiko seksionin Shqiptarėt – Ambasadat).

Nėse ju jepet njė leje pune dhe banimi?

Nėse ju jeni jashtė Suedisė

Nėse nuk keni bėrė njė fotografi dhe shenjat e gishtėrinjve, do t'ju duhet pėr tė vizituar njė mision suedez jashtė vendit pėr tė bėrė kėtė. Pasi kartela e lejės sė qėndrimit ėshtė e gatshme, misioni diplomatik do tė lėshojė ose nė raste tė caktuara dėrgoj kartelėn tek ju.

Nėse ju jeni nė Suedi

Ju duhet tė vizitoni njėren prej zyrave tė migrimit, seksionin e lejeve pėr ti dhėnė shenjat e gishtėrinjve dhe tė fotografohuni. Kėtė zakonisht mund ta bėni edhe kur ta paraqitni kėrkesėn personalisht por gjithashtu zyra e migrimit mund t'ju thirr edhe nė njė datė tė mėvonshme. Keni parasysh se kėto procedura duhet ti bėni edhe nėse aplikoni online pėrmes internetit apo pėrmes postės. Nėse ju jepet njė leje qėndrimi, kartela e lejes sė qėndrimit do tė dėrgohet tek adresa juaj e regjistruar.

Vlefshmeria e lejės sė qėndrimti

Ju do tė merrni njė leje qėndrimi dhe pune qė mbulon periudhėn pėrkatėse, periudha maksimale e vlefshmėrisė pėr lejen tuaj ėshtė 2 vjet. Kjo do tė thotė qė ju do tė merrni njė leje pėr dy vjet, edhe nėse punėsimi zgjat deri nė njė periudh tė mėtejshėme. Ju do tė merrni njė leje tė shkurtėr nė qoftė se ėshtė e vėshtirė tė vendosė pėr sa kohė zgjat koha e punėsimit, pėr shembull nėse puna juaj ėshtė dhėnė nė njė ndėrmarrje tė re. Kur leja juaj e vjetėr skadon ju mund tė aplikoni pėr njė zgjatje. Pas 4 viteve ju mund tė merreni njė leje qėndrimi tė pėrhershme.

Ndryshimi i punėdhėnėsit

Pėr dy vitet e para tė qėndrimit, leja e punės ėshtė e kufizuar vetėm tė njė punėdhėnės dhe njė profesion tė caktuar. Pėr kėtė arsye, ju do tė duhet tė aplikojė pėr njė leje pune tė re, nėse ju ndryshoni punėdhėnėsin ose profesionin gjatė dy viteve tė para. Nėse leja e punės ėshtė vazhduar pas dy viteve, ju mund tė ndrroni punėdhėnsin por ende jeni tė kufizuar tė ndrroni profesionin prandaj edhe kėtu nėse ndryshoni profesionin, ju duhet tė aplikoni pėr njė leje tė re.

Punėsimi pėrfundon

Njė leje pune dhe qėndrimi nė Suedi ėshtė gjithmonė e pėrkohshme. Nėse ju e humbni punėn tuaj dhe nuk gjeni punė tė re brenda 3 muajve, zyra e migrimit mund tė anulojė lejen tuaj tė qėndrimit. Nėse ju merrni njė punė tė re, ju duhet tė dorėzoni njė aplikim tė ri pėr njė leje pune vetėm nėse leja ka afat gjithashtu pėr punėn e re.

Lejet pėr anėtarėt e familjes

Familja juaj mund tė merr leje qėndrimi pėr tė njėjtėn periudhė qė juve ju ėshtė leshuar leja e banimit dhe punės. Nėse punėsimi do tė zgjatė mė shumė se gjashtė muaj, anėtarėve tė familjes gjithashtu mund tė ju jepet leja e punės.

Anėtarėt e familjes konsiderohen: bashkėshorja/-ti, fėmijėt tuaj nėn moshėn 21 vjeqare. Nėse fėmijėt janė 21 vjeqar dhe mė tė vjetėr, ata janė tė varur nga ju, pėr mbėshtetje nė mėnyrė qė tė jepet njė leje qėndrimi. Nė rast tė refuzimit tė lejes, ju keni tė drejtė tė bėni ankesė.

Ministria e punėve tė jashtme
www.swedenabroad.com

Bordi i migrimit nė Suedi
www.migrationsverket.se

Statistikat e Suedisė
www.scb.se

Institut i emigrimit
www.immi.se

Portali i Policisė
www.polisen.se

Portali i qeverisė
www.sweden.gov.se