Arsimimi pėr tė rritur nė Suedi

Nė Suedi ka shumė lloje tė arsimimit tė tė rriturve, me njė numėr tė parimeve tė ndryshme. Kjo mund tė pėrbėhet nga ēfarėdoqoft duke filluar nga arsimi kombėtar apo lokal i tė rriturve e deri nė kurset e punėsimit, trajnimin e stafit apo trajnimit nė shtėpi pėr ata qė janė nė punė.

Arsimi publik pėr tė rriturit pėrfshin:

 • Arsimi komunal pėr tė rritur, i cili pėrbėhet nga arsimimi bazė i tė rriturve, arsimimi i mesem i lartė pėr tė rritur dhe kurse trajnimi.
 • Arsimi i tė rriturve pėr individėt me aftėsi tė kufizuara nė tė mėsuarit
 • Suedishta pėr emigrantė

Njė tjetėr lloj i arsimimit tė tė rriturve ėshtė trajnimet plotėsuese, tė cilat janė tė financuara nga qeveria me sistem tė arsimit publik.

Shkollat e larta popullore

Nė Suedi ekzistojn 148 shkolla tė larta popullore (kolegjet e pavarura tė arsimit tė tė rriturve). Ēdo shkollė e lartė folklorike vendos nė mėnyrė tė pavarur rreth kurseve qė ato ofrojn, dhe lirishėm harton mėsimin e tyre. Kjo do tė thotė se kurset mund tė jetė mjaft tė ndryshme nga njėri tjetri.

Ekzistojn disa lloje tė kurseve: kurset qė zgjasin njė vit, kurse tė shkurtra, kurse verore ose kurse nė kohėt tė caktuar.

Kurset e gjata janė nga llojet e mėposhtme:

 • Kurse tė pėrgjithshme, tė cilat janė njė alternativė pėr arsimin komunal tė tė rriturve. Ata ju pėrgjigjen dhe sigurojnė tė drejtėn e njėjtė si, shkolla e detyrueshme e plotė ose shkollat e mesme tė larta.
 • Kurset e posaēme mund tė orientohen nė drejtim tė:
  • fusha tė interesit tė veēant (tė tilla si muzikė, art, mjedis, ndėrkombėtare)
  • profesionet (si udhėheqės i tė rinjve, asistent trajtimi, pėrkthyes gjuhėsor)
  • grupeve (njerėzit p.sh. me aftėsi tė kufizuara tė ndryshme, emigrantė)

Informacion mbi listėn e kurseve gjeni nė faqen e internetit tė shkollave tė larta www.folkhogskola.nu

Agjensia kombėtare pėr edukim
www.skolverket.se

Agj. kombėrare e arsimit tė lartė
www.hsv.se

Shkollat dy gjuhėsore
www.vittra.se

Studimi nė Suedi
www.studyinsweden.se

Radio televizioni shtetėror
www.radiotjanst.se

Shoqatė e shkollave suedeze
www.swedishibschools.se

Biblioteka kombėtare
www.kb.se

Universitetet suedeze
www.universityadmissions.se

Shkollat e larta popullore
www.folkhogskola.nu

Pranimi nė universitete
www.universityadmissions.se

Shoqata e shkollave tė pavarura
www.friskola.se