Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Sllovenisė

Sllovenia, ėshtė njė vend bregdetar pranė Alpeve nė Europėn Jugore. Nė perėndim, kufizohet me Italinė, Detin Adriatik nė jug-perėndim tė saj ndodhet Kroacia, ndėrsa Hungaria nė lindje-perėndim dhe Austria nė veri. Nė njė sipėrfaqe prej afro 20 256 km2, ku vija bregdetare e Sllovenisė ėshtė 46.6 km e gjatė ndėrsa vija kufitare tokėsore ėshtė 1,334 km e gjatė, nė kėtė republikė jetojnė diēka mė shumė se 1, 95 milion banorė. Me sipėrfaqen dhe numrin e banorėve, hyn nė grupin e shteteve tė vogla tė Europės... vazhdon

Informata pėr tė huajt nė Slloveni

Informata pėr tė huajt
www.infotujci.si

Shoqata kulturore "Iliria"
www.iliria.si

Shoqata afariste
Slloveno - Kosovare
www.slo-kos.org

Ambasada e Kosovės nė Lubjanė
www.ambasada-ks.net/si