Ambasada e Sllovenisė nė Tiranė

Slovenian Embassy in Tirana

EGT Tower, P.11/1 kati i 3
Rr. Abdyl Frashėri
Tirana

Tel.: +355 4 227 48 58
Fax: +355 4 222 13 11

Orari i punės:
Ma – Enj: 10:00 – 12:00

E-mail:
vti(at)gov.si

Webfaqja zyrtare:
www.tirana.embassy.si

Informacione konsullore

Taksa per vizat e tipit A dhe C eshte 35 euro, taksa per vizat e tipit D eshte 71 euro. Sipas marveshjes se lehtesimit te vizave midis BE dhe Republikes se Shqiperise, disa grupe te shtetasve shqiptar mund te aplikojn per viza pa paguar taksa. Taksa paguhet per te suportuar proceduren e paisjes me vize, kjo taks nuk kthehet mbrapa edhe nqs viza refuzohet.

Procedura e paisjes me vize zgjat 10 dite pune, e cila nis ne momentin kur jan dorezuar te gjitha dokumentat e kerkuara.

Departamenti Konsullor i Ambasades se Republikes Sllovene operon ne gjuhet: Sllovene, Shqip, Anglisht.

Davorin Senic(ar eshte personi zyrtar i autorizuar per te vendosur ne lidhje me leshimin apo anullimin e vizave, leshimin e pasaportave, verifikimin e dokumentave si edhe disa funksione ne lidhje me procedurat e leshimit te lejes se qendrimit.

Shenime: personi i interesuar mund te paraqese ankese kunder vendimit per refuzim / anulim / revokim te vizes sipas ligjit kombetar.

Bazuar mbi nenin 235 te Ligjit mbi Proceduren Administrative (Gazeta Zyrtare 24/2006-UPB2, 126/2007, 65/2008, 47/2009 Odl.US: UI-54/06-32 (48/2009 qorr.) 8 / 2010) ankesa kunder refuzimit te vizes mund te behet brenda 15 diteve pas pranimit te njoftimit te refuzimit te vizes. Ankesa duhet bere ne misionin diplomatike ose konsullore, ku eshte refuzuar viza. Ankesa duhet bere ne gjuhen Sllovene me shkrim.

Burimet e informacionit janė marrur nga webfaqja zyrtare e Ambasadės


Ambasada e Sllovenisė nė Prishtinė

Slovenian Embassy in Pristina

Rr. Anton Ceta 6
10 000 Pristinė

Tel.: +381 38 246 255
Fax: +381 38 246 256

E-mail:
mpi@gov.si

Webfaqja zyrtare:
www.pristina.embassy.si

Tė dhėna tė pėrgjithshme

Sektori konsullor ėshtė i vendosur nė Prishtinė, rruga Anton Cetta, nr 6

Udhėheqėsi i sektorit konsullor ėshtė z.Tomaž Trobentar i cili ėshtė nė dispozicion nė numrin kontaktues 00381 38 246 255 ose 00381 224 112 ose pėrmes e-mail adresės mpi(at)gov.si.

Orari i punės sė sektorit konsullor ėshtė prej tė hėnės deri tė enjtėn, prej orės 08:00-14:00.

Sektori konsullor deri nė njoftimin tjetėr, nuk do tė punojė nė parim tė caktimit tė terminit paraprak pėr aplikim tė vizave, legalizimin e dokumenteve, lejeve tė qėndrimit etj.

Pėr legalizimin e dokumenteve, palėt mund tė paraqesin kėrkesat e tyre ēdo ditė pune prej orės 8:00-09:00.Dokumenti i vėrtetuar do tė jetė i dorėzuar tek pala nė tė njėjtėn ditė pas orės 15:00.

Aplikantėt kėrkesėn e tyre pėr vizė dhe leje qėndrimin mund tė dorėzojnė ēdo ditė pune prej orės 9:00-12:00. Nėse dokumentacioni ėshtė i kompletuar dhe nė qoftė se ambasada nuk ka ndonjė pengesė pėr lėshimin e vizės, viza do tė lėshohet nė ditėn e ardhshme tė punės. Lejet pėr qėndrim do tė lėshohen pas vendimit tė njėsisė kompetente administrative nė Republikėn e Sllovenisė.

Tė gjitha informatat nė lidhje me vizat, lejet e qėndrimit, vulosjet, shtetėsinė, ēertifikatat e regjistrit nga libri amė, pasaportat etj, mund tė merren pėrmes numrit kontaktues 00381 38 246 255 prej orės 8:00-13:00, ose pėrmes e-mail adreses mpi(at)gov.si

Nėse kėrkesa nuk ėshtė e kompletuar, mund tė plotėsohet nė ditėn tjetėr tė punės prej orės 13:00-14:00.

Tė gjitha aplikimet pėr viza ose leje tė qėndrimit, mund tė merren pa pagesė nė Ambasadėn e Republikės sė Sllovenisė, si dhe nė web faqėn www.mzz.gov.si.

Tė gjitha taksat paguhen vetėm gjatė paraqitjes sė aplikacionit nė sportelet e sektorit konsullor tė Ambasadės sė Republikės sė Sllovenisė nė Prishtinė. Ēdo pagesė shtesė ose premtim nė lidhje me marrjen e vizės ose lejės sė qėndrimit,nuk ėshtė e lejuar.Jemi tė njoftuar me raste, kur persona tė panjohur nė afėrsi tė Ambasadės, premtojnė marrjen e vizės ose lejės sė qėndrimit, nė mėnyrė tė pėrfitimit material.

Burimet e informacionit janė marrur nga webfaqja zyrtare e Ambasadės

Ambasada e Sllovenisė nė Shkup

Slovenian Embassy in Skopje

Vodnjanska 42
1000 Skopje

Tel.: +389 2 310 30 41/55
Fax: + 389 2 317 66 31

E-mail:
vsk(at)gov.si

Konsullata:
Tel.: +389 2 3178 730
Fax: +389 2 3176 511
E-mail: vsk-vize.mzz(at)gov.si

Webfaqja zyrtare:
www.skopje.embassy.si

Ambasada Sllovene nė Shkup ofron tė gjitha informacionet nė gjuhėn angleze dhe sllovene pėrmes webfaqės zyrtare. Pėr momentin ne kemi publiku vetėm informacionet kontaktuese.Ambasadat dhe konsullatat e Shqipėrisė, Kosovės dhe Maqedonisė nė Slloveni

Ambasada e Shqipėrisė nė
Ljubljana

Tel
Fax
E-mail
Webfaqe

Adresa


Info
+386 1 547 36 50
+386 1 547 36 52
embassy.ljubljana@mfa.gov.al
www.mfa.gov.al

Zaloška cesta 69
1000 Ljubljana

Ambasador:
Sandėr Kovaēi

Ambasada e Kosovės nė
Ljubljana

Tel
Fax
E-mail
Webfaqe

Adresa


Info
+386 1 541 541 0
+386 1 541 541 1
embassy.slovenia@rks-gov.net
www.ambasada-ks.net/si

Dvorec Selo, Zaloška 69
1000 Ljubljana

Ambasadore:
Mimoza Ahmetaj

Ambasada e Maqedonisė nė
Ljubljana

Tel
Fax
E-mail
Webfaqe

AdresaInfo
+386 1 421 00 21
+386 1 421 00 23
ljubljana@mfa.gov.mk
www.missions.gov.mk/ljubljana/en

Rozna dolina, cesta IV/2
1000 Ljubljana

Ambasadore:
Igor Popov
 

Informata pėr tė huajt
www.infotujci.si

Shoqata kulturore "Iliria"
www.iliria.si

Shoqata afariste
Slloveno - Kosovare
www.slo-kos.org

Ambasada e Kosovės nė Lubjanė
www.ambasada-ks.net/si