Biznesi nė Norvegji

Biznesi ėshtė njė qeshtjė private qė mvaret nga vullneti i personave pėr marrjen me ketė veprimtari por pasi qė ka shumė shqiptar qė jane tė interesuar tė ushtrojn veprimtari tė ndryshme tė bizneseve, ne jemi duke zhvilluar njė projekt tė veqant rreth veprimtarive tė ndryshme tė biznesit nė Norvegji.

Njė pėrkushtim tė veqant nė ketė seksion do tė kemi tek lista e bizneseve shqiptare qė veprojn nė Norvegji ku qėllimi ynė ėshtė grumbullimi i kėtyre bizneseve nė njė vend dhe me qėllim tė shfrytėzimit tė tyre pėr nevoja tė ndryshme tė bashkėatdhetarėve.

Kjo list e bizneseve do tė shkoj nė interes te tė gjithė shqiptarėve pasi qė siq e dini edhe ju do tė ishte mė mirė sikur shėrbimet qė kemi nevojė nė jetėn tonė tė pėrditshme ti bėjm tek njėri tjetri dhe kjo do tė sjell interes tė dyfisht tek ndėrmarrsit dhe shfrytėzuesit e shėrbimeve tė tyre.

Me ketė rast dėshiroj t’ju apeloj tė gjithė bashkėatdhetarėve qė mirren me veprimtari tė ndryshme tė biznesit ta perkrahin projektin Emigranti sepse kjo ėshtė njė pasuri kombėtare qė i shėrben tė gjithė bashkėatdhetarėve qė jetojn nė Norvegji pėr njė integrim dje organizim sa ma tė lehtė dhe zhgjidhjen e shumė gjėrave tė nevojshme nė jetėn e tyre tė pėrditshme dhe ketė po them nga faktet qė nė realitet ekzistojn por nga kėto ka pak interesim pėr zbardhjen e tyre prandaj kjo ėshtė njė mundėsi e mirė qė ne tė gjithė sė bashku ta ndihmojm njėri tjetrin qė do tė na sjell nė njė rrugė mė tė lehtė nė tė gjitha hapat e ardhshėm nė vendin ku po jetojm.

Bizneset shqiptare me vullnetin e tyre mund tė ndikojn nė pėrkrahjen e zhvillimit tė projekteve tė ndryshme nė interes te tė gjithė bashkėatdhetarėve si dhe vet fėmijeve tė tyre ku nga pėrkrahja e tyre ne jemi nė gjendje qė tė zhvillojm programe tė ndryshme kulturore, botimin e njė reviste nė gjuhėn shqipe, hapjen e njė radio nė internet kushtuar bashkėatdhetarėve pėrmes projektit Emigranti si dhe shumė gjėra tjera qė kanė nevoj pėr mbajtjėn e kulturės sonė, traditave dhe respektit familjar.

Mė poshtė keni rastin ti shikoni nėnseksionet tė cilat jemi duke i zhvilluar dhe se shpejti do ti publikojm njė nga njė.

 1. Bizneset shqiptare - Lista e Bizneseve shqiptaret nė Norvegji
 2. Biznesi i ri - Hapja e njė biznesi te ri –
  a. udhzimet per fillestar
  b. planifikimi i biznesit
  c. kėshillat nga zyrat pėr hapjen e njė ndėrmarrje tė re
  d. kushtet dhe detyrat e biznesit
  e. kursi i biznesit etj.
 3. Qendrat e bizneseve
 4. Punėdhėnėsi dhe Puntori
 5. Ndėrmarrjet e huaja nė Norvegji
 6. Tatimi dhe sigurimet
 7. Tjera

I faleminderoj tė gjithė bashkėatdhetarėt qė dėshirojn tė na pėrkrahin nė forma tė ndryshme pėr zhvillimin e kėtyre projekteve.