Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Kanadės

Ndėrsa traditat e aborigjenėve ishte qė banorėt e hershėm kishin trashėguar pjesė te Kanada-sė qė nga agu i kohės, studimet e arkeologjistėve tregojnė prezencen njerėzore nė veri Yukon rreth 26,000 vjet mė parė, dhe nė jug tė Ontario rreth 9,500 vjet mė para. Evropianėt e parė erdhėn kur Vikingėt u vendosėn pėrkohėsisht nė L'Anse aux Meadows pas vdekjes sė Krishtit. Evropianėt e ardhshėm qė eksploruan bregdetin e Kanada-sė Atlantike ishin John Cabot nė 1497 dhe Martin Frobisher nė 1576 nga Anglia, dhe Jacques Cartier nė 1534 dhe Samuel de Champlain nė 1603 nga Franca ... vazhdon

Bashkėsia Shqiptaro - Kanadeze

Gazetė nė Kanadė
www.albaniantime.info

Bashkesia Shqiptaro - Kanadeze
www.albcan.org

Bashkesia Shqiptare e Kebekut
www.bashkesia.com

Shoqėria Shqiptare - Vancouver
www.eaglesland.org

Alba Immigration
www.albaimmigration.ca

Komuniteti shqiptar nė Edmonton
www.shoqata.ca