Diaspora shqiptare

Nėse dėshironi tė dini mė shumė rreth diasporės shqiptare, projekti Emigranti sjell tek ju informacione nga tė gjitha fushat e jetės dhe komunitetit shqiptar ...» mė shumė

Ambasada e Italisė nė Prishtinė

Embassy of Italy in Pristina

Rr. Azem Jashanica 5
Arbėri - Dragodan
Prishtinė

Tel.: +381 38 244 925
Fax: +381 38 244 929

E-mail:
pubblico.pristina@esteri.it
Vizat:
visti.pristina@esteri.it

Webfaqja zyrtare:
www.ambpristina.esteri.it

Derisa shėrbimet tė cilat i ka kryer qendra proceduese IVAO nė Prishtinė, ne jemi bazuar nga shėrbimet e kėsaj zyre tė cilat kanė qenė tė publikuara edhe pėrmes webfaqes sė tyre ndėrsa tani pasi kjo webfaqe ėshtė mbyllur mė poshtė ne kemi ofruar shėrbimet e reja tė marra direkt nga webfaqja e Ambasadės sė Italisė nė Prishtinė.

Mėnyrat e reja pėr tė kėrkuar vizė hyrėse

Tė gjithė kėrkuesit e vizave hyrėse mund tė pėrdorin sistemin e ri tė termineve (Prenoto On-Line) tė ofruar nga kjo Ambasadė.

Prenoto On-Line (sistemi i termineve pėr viza)

Qėllimi ėshtė pėr tė lehtėsuar shėrbimin e dhėnies sė vizave.

Pas marrjes sė datės dhe orarit tė terminit, vetėm tė interesuarit mund tė paraqiten pranė kėsaj Kancelarie Konsullore, tė pajisur me pasaportė, fotografi, me dokumentacionin e nevojshėm dhe tarifėn e caktuar pėr paraqitjen e kėrkesės pėr vizė.

Ju kujtojmė se termini ėshtė FALAS, personal dhe nuk mund t’i jepet dikujt tjetėr apo ndėrrohet me dikė tjetėr.

Nuk do tė pranohen mė shumė sė njė person me dėshminė e njėjtė te caktimit tė terminit; edhe pjesėtarėt e sė njėjtės familje qofshin tė rritur apo tė mitur, duhet tė bėjnė terminin ndaras.

Pėr tė arritur deri tė qėllimi, pėrdoruesit duhet tė bashkėpunojnė me pėrpikėri nė mėnyrė qė tė garantohet funksionimi i sistemit (vonesat mė shumė se 15 minuta shkaktojnė anulimin e terminit).

Terminet pėr tė gjitha llojet e vizave bėhen me anė tė sistemit PRENOTO ON-LINE.

Sistemi ėshtė tėrėsisht falas dhe tė gjithė pėrdoruesit mund tė kenė qasje duke ndjekur udhėzimet pėr regjistrim dhe rezervim qė gjenden nė manualin udhėzues ( Kliko nė: UDHĖZIMET).

KUJDES: Secili pėrdorues mund tė bėjė vetėm njė rezervim, tė gjitha rezervimet e bėra nė mėnyrė tė pasaktė siē mund tė jenė rezervimet e dyfishta, do tė anulohen automatikisht nga sistemi.

Ambasada ju kėshillon qė tė mos i drejtoheni agjencive pėr tė bėrė rezervime.

Pėr tė hyrė nė sistemin Rezervo On-Line, kliko: Prenoto On-Line.

Pėr tė marrė informacione lidhur me dokumentacionin pėr llojet e ndryshme tė vizave hyni nė faqen e Vizave (kliko: Vizat).

Burimi i materialit ėshtė marrė nga webfaqja zyrtare e ambasadės www.ambpristina.esteri.it

Shqiptari i Italisė
www.shqiptariiitalise.com

Lidhja e shoqatave nė Itali
www.legaalbanese.com

Shtėpia e Arbreshėve tė Italisė
www.arbitalia.it

Ambasadat e Shqiperisė
www.ambalbania.it

Ambasadat e Kosovės
www.ambasada-ks.net/it

Radio Ilirida
www.radioilirida.it

Rrjeti i shoqatave F.A.R.E
www.retefare.it

Shoqata "Asso Albania"
www.assoalbania.it

Shoqata " Shqiperia ime "
www.shqiperiaime.org

AlbaniaNews nė Italisht
www.albanianews.it

Shoqata "Ura e Bashkimit"
www.uraebashkimit.com