Pyetje dhe Pėrgjigje rreth projektit Emigranti


 1. Ēka ėshtė Emigranti
  Emigranti ėshtė njė projekt i cili i dedikohet integrimit dhe organizimit tė shqiptarėve nė diasporė duke pėrfshirė informacione, udhėzime, broshura dhe materiale tjera tė cilat janė tė nevojshme pėr gjetjėn e njė rruge sa mė tė lehtė nė shoqėrinė e re ku vendosen.
  Qėllimi i projektit "Emigranti" ėshtė qė shqiptarėt tė cilėt vizitojn pėr herė tė parė njė shtet tė huaj si dhe ata qė kanė jetuar mė gjatė tė kenė mundėsi tė qasjes sa mė lehtė tė integrimit nė shoqėrinė e rrethit ku vendosen dhe me gjerė duke filluar nga mėsimi i gjuhės, shkollimi, punėsimi dhe shumė gjėra tjera tė nevojshme pėr njė tė huaj qė jeton apo viziton njė shtet tjetėr.
 2. Ēka mund t'ju ndihmojm juve?
  Me punimet tė cilat ne i publikojm nė webfaqėn e projektit Emigranti ne mundohemi t'ju sjellim informacione nė gjuhėn shqipe tė cilat do jenė tė nevojshme rreth nevojave tė ndryshme nė jetėn e pėrditshme.
 3. Kėrkoj tė punėsohem nė njėrin nga vendet e EU-sė?
  Shpesh kemi kėrkesa tė ndryshme rreth punėsimit nė vendet e ndryshme evropiane ku edhe arsyet janė tė ndryshme. Ne nuk jemi njė agjenci punėsuese. Ne pėrpiqemi tė sjellim informacione tė mjaftueshme rreth ēėshtjeve tė ndryshme qė kanė tė bėjn me punėsimin nė vendin e caktuar. Pėr informacione mė shtesė tė cilat nuk i gjeni nė projektin tonė ne ju kemi sugjeruar lidhjet anash tė cilat ju drejtojn tek instucionet zyrtare.
 4. Si mund ta marr njė vizė pune?
  Rreth marrjes sė njė vizė pune ēdo shtet ka procedura dhe kushte tė veēanta. Rreth kushteve dhe procedurave gjithashtu vendosin autoritetet e atij vendi ndėrsa ne pėrpiqemi t'ju sjellim sa mė shumė informacione nė gjuhėn shqipe duke u bazuar nga institucionet zyrtare. Pėr mė shumė informacione, kontaktoni autoritetet kompetente.
 5. Si mund tė punoj nė tė zezė?
  Shpesh kemi kėrkesa tė cilat kanė tė bėjn me punėt ilegale. Ne nuk mirremi me punėsimet ilegale dhe gjithashtu nuk japim as informacione rreth kėtyre ēėshtjeve. Ēdo gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me ligjin, ėshtė nė kundėrshtim edhe me projektin Emigranti
 6. Kam apliku pėr punė, pėrse nuk me therrasin?
  Rreth procedurave pėr punėsim vendosin ndėrmarrjet nė tė cilat keni aplikuar apo institucionet nė rastet kur ofrohen punė nga autoritetet lokale. Ne mundohemi ti sqarojm disa procedura tė rėndėsishme tė cilat kanė njė ngjashmėri nė shumicėn e ndėrmarrjeve punėsuese
 7. A mund ti fitoj letrat me azil?
  Ēdo shtet jep informacione tė mjaftueshme rreth procedurave pėr azilkėrkuesit. Edhe nė shumicėn e shteteve ku vepron projekti Emigranti kemi sjellur informacione tė mjaftueshme nė gjuhėn shqipe duke u bazuar nga autoritetet e atij vendi
 8. Kam qenė nė ndonjė vend tė EU-sė, si mund ti kthehem prap?
  Rreth kėsaj pyetje mė shumė informacione mund tė merreni nga autoritetet e atij vendi dhe nė kėtė rast si sugjerim do tė ishte tė kontaktoni ambasadėn e atij vendi
 9. Vendimet e vizave nga ambasadat
  Nė ēdo shtet procedurat e vizave ndryshojn pak a shumė dhe gjithashtu edhe vendimet dhe shqyrtimet e dokumenteve ndryshojn prandaj informacionet mė tė sakta mund ti merreni nga ambasadat e atij vendi
 10. Procedura tė dokumenteve tė ndryshme?
  Rreth procedurave tė dokumenteve tė ndryshme mvaret nga institucionet me tė cilat keni tė bėni. Ēdo institucion jep informacione tė mjaftueshme rreth procedurave pėr dokumente tė ndryshme
 11. Bursa pėr studime?
  Rreth brusave pėr studime vendosin institucionet e atij vendi ku lėshohet bursa studentore prandaj kontaktoni direkt institucionin zyrtar apo nė shumicėn e rasteve ata i publikojn edhe nė webfaqet e tyre

Diaspora pėr Zhvillim
www.diaspora-ks.org

Kosovo Diaspora
www.kosovodiaspora.org

Shoqata Albaradio
www.albaradio.ch

Klubi Kosova nė Singen www.klubikosova-singen.com

Unioni i shoqatave nė Suedi
www.kosalbunionen.se

Shoqata "Dituria" nė Borås
www.dituria.se