Ēka ėshtė Emigranti?

Emigranti ėshtė njė projekt i pavarur i cili i dedikohet integrimit dhe organizimit tė shqiptarėve nė diasporė duke pėrfshirė informacione, udhėzime, broshura dhe materiale tjera tė cilat janė tė nevojshme pėr gjetjėn e njė rruge sa mė tė lehtė nė shoqėrinė e re ku vendosen.

Qėllimi i projektit "Emigranti" ėshtė qė shqiptarėt tė cilėt vizitojn pėr herė tė parė njė shtet tė huaj si dhe ata qė kanė jetuar mė gjatė tė kenė mundėsi tė qasjes sa mė lehtė tė integrimit dhe organizimit nė shoqėrinė e rrethit ku vendosen dhe me gjerė duke filluar nga mėsimi i gjuhės, shkollimi, punėsimi dhe shumė gjėra tjera tė nevojshme pėr njė tė huaj qė jeton apo viziton njė shtet tjetėr.

Puna jonė 6-vjeēare ka treguar suksese tė mėdha me fakte konkrete duke u bėrė lider kryesor nė fushėn e interimit dhe organizimit tė komunitetit shqiptar me njė shtrirje tė veprimtarive nė 19 shtete. Kėto shtete ndahen nė dy grupe. Nė grupin e parė bėjnė pjesė 7 shtete qė pėrfshijnė njė fushė shumė tė gjėrė tė veprimtarive tė cilat mė sė shumti lidhen me ēėshtjet e integrimit ndėrsa nė grupin e dytė janė 12 shtete me njė fushė mė ngushtė tė veprimtarive tė cilat mė sė shumti lidhen me ēėshtjet e organizimit. Pėr ti kuptuar mė lehtė qėllimet tona dhe pėrmbajtjet e kėtij projekti, mė poshtė kemi bėrė disa sqarime duke marrur si shembull njė shtet dhe ndarjen e fushave nė seksione.

Seksionet e Emigrantit »

Pasi qė projekti ka njė fushė tė madhe tė veprimtarive, ato i kemi ndarė nė seksione ku platforma e projektit ėshtė bėrė e njėjtė pėr tė gjitha shtetet duke pėrfshirė pėr secilin shtet nga 12 seksione tė ndryshme. Shtetet tė cilat kanė nga 12 seksione janė nga grupi i parė duke pėrfshirė ato gjermano-folėse dhe skandinave ( Austri, Gjermani, Zvicėr, Finland, Suedi, Norvegji dhe Danimarkė) ndėrsa 12 shtetet tjera kanė njė platformė tjetėr tė pėrbashkėt.

Puna jonė e pavarur ka treguar shumė suksese nė avancimin dhe rritjen e cilsisė sė punimeve tona. Emigranti ka shumė veti tė ndryshme nė krahasim me projektet tjera dhe njė llojllojshmėri tė informacioneve nga tė gjitha fushat me burime tė sakta dhe kjo e bėn edhe unik si njė lider nė fushėn e integrimit dhe organizimit duke u marrur me nevojat konkrete tė bashkėatdhetarėve. Pėrveq kėtyre ne kemi edhe shumė fakte tjera tė cilat ju vetė mund ti shihni duke shfletuar punimet tona si psh. kėrkimi nė Google.com, hapja e shpejt e faqeve, renditja dhe navigimi, llojllojshmėria e informacioneve, bashkėpunimi i hapur, saktėsia e informacioneve dhe shumė gjėra tjera. Mė poshtė kemi bėrė disa sqarime pėr secilin seksion.

Guida e shtetit »

Pasi qė njohja dhe integrimi mė i lehtė nė njė shtet tė ri mvaret edhe nga njohja e pėrgjithėshme rreth funksionimit tė sistemit shtetror, kemi zgjedhur kėtė seksion pėr ta bėrė njė prezantim tė pėrgjithshėm rreth shtetit ku vepron projekti ynė duke pėrfshirė 14 kategori dhe shumė faqe tjera. Deri mė tani nė kėtė seksion kemi pėrgatitur disa broshura tė veqanta rreth Austrinė, Gjermaninė, Zvicrės dhe Finlandės si dhe punime tė ndryshme nėpėr shtetet tjera.

Shqiptarėt »

Ky seksion ka njė rėndėsi tė veqant pasi pėrfshinė aktivitetet e shqiptarėve nga lėmi tė ndryshme si dhe bėnė njė lidhėshmėri edhe me institucionet, bizneset, shkollat etj, tė cilat organizohen apo udhėhiqen nga komuniteti shqiptar. Pėr momentin nė kėtė seksion kemi punuar pak mė shumė duke prezantuar verzionet e para pėr secilin shtet tė cilėt pėrfshijnė nga 9 kategori dhe shumė faqe tjera brenda tyre.

Seksioni Shqiptarėt ka si qėllim organizimin mė tė mirė tė komunitetit tonė duke kriju ura lidhėse nė mes organizatave apo shoqatave tė ndryshme si dhe duke i informuar bashkėatdhetarėt me aktivitetet e ndryshme tė komunitetit tonė.

Lejet »

Lejet ėshtė njė seksion qė ka pėr qėllim informimin dhe procedurat pėr tė gjitha llojet e lejeqėndrimeve. Siq e dini, nevojat pėr lloje tė ndryshme tė vizave ėshtė mjaft e madhe prandaj edhe ne me anė tė kėtij seksioni do tė mundohemi qė kėto nevoja ti lehtėsojm sa mė shumė.

Gjuha »

Padyshim gjuha ėshtė njė ndėr faktorėt kryesor rreth integrimit dhe njohjės nė pėrithėsi prandaj ne do ti bėjm disa metoda tė cilat do tė jenė tė pėrshtatshme pėr tė gjithė duke i klasifikuar me nivelet e njohjės sė gjuhės.

Puna »

Arsyeja kryesore qė shumica e shqiptarėve janė shpėrngulur nė vėnde tė ndryshme tė botės pėr kohė tė shkurter apo tė gjatė tek shumica qėndron gjendja ekonomike prandaj edhe ky seksion do tė ketė njė rėndėsi tė veqant duke qėndruar mė afėr jush nė informimin dhe pėrkrahjen rreth punėsimit.

Biznesi »

Ka shumė shqiptar tė cilėt veprojn me bizneset e tyre nė shtete tė ndryshme prandaj nė kėtė seksion do tė keni informacione tė ndryshme rreth biznesit duke filluar nga hapja e njė biznesi, menagjimi dhe tė gjitha nevojat tjera qė kėrkohen nga procedurat qė i ofrojn shtetėt pėrkatėse.

Edukimi »

E ardhmja e njė shoqėrie tė frytshme mvaret nga edukimi prandaj edhe rėndėsia e kėtij seksioni do tė jetė gjithmonė me nevojat e juaja tė cilat do tė mundohemi ti pėrkrahim ashtu siq ėshtė mė mirė.

Sociale »

Shėrbimet sociale do tė kenė njė informim tė pėrgjithshėm rreth sistemit social dhe procedurave tė ndryshme nė bazė tė nevojės apo situatės qė i nevoitet tė huajve nė shtetet ku jetojn.

Publike »

Kur arrin pėr herė tė parė nė njė vend tė ri dhe tė pa njohur tė duket vetja se ke humbur sikur nė botėn e ėndrrave por sapo tė fillon tė mesosh vendet dhe gjėrat kryesore fillon tė familjarizohesh me vendin dhe gjėrat tė duken shumė mė lehtė prandaj nė ketė seksion do t'ja kushtojm vendeve publike qė ēdo kush i pėrjeton nė jetėn e pėrditshme.

Problemet »

Shpesh tė huajt pėr shkak tė mosnjohjės sė gjėrave tė ndryshme hasin edhe nė probleme tė ndryshme, pėr ketė arsye kemi zgjedhur ketė seksion pėr ta zhvilluar nė informimin sa mė tė kjart pėr shqiptarėt qė mos tė hasin nė problemet nga tė cilat mund t'ju shmangen nėse vetėm marrin njė kujdes mė tė mirė nga pasojat e mundshme tė tyre.

Njoftimet »

Qėllimi i kėtij seksioni ėshtė njoftimi i bashkėatdhetarėve rreth ngjarjeve tė ndryshme duke i renditur nė bazė tė kategorive. Ndėr kategorit tė cilat do ti publikojm nė kėtė seksion do tė jenė organizimet e koncerteve, njoftimet rreth shkollave shqipe, njoftimet e organizatave, njoftimet e projektit emigranti si dhe njoftime tė ndryshme private dhe ato qė janė tė nevojshme nga institucionet.

Tjera »

Tė gjitha informacionet tė cilat nuk pėrshtaten me seksionet tjera do ti publikojm kėtu. Kėtu gjindet edhe informacione kontaktuese duke pėrfshirė edhe bashkėpunimet, sponzorimet, rregulloren etj.

Rifreskuar: 10.03.2014