Integrimi dhe organizimi

Diaspora shqiptare

Sukseset e vitit 2012 nė projektin Emigranti

Kanė kaluar mbi pesė vite nga themelimi i projektit Emigranti dhe tani jemi nė fund tė vitit 2012 kėshtu qė me anė tė kėsaj letre dėshiroj t'ju faleminderoj tė gjithėve pėr pėrkrahjen tuaj nė realizimin e kėtij projekti duke shpresuar se nė vitin qė po vjen do kemi edhe mė shumė suksese.

Gjuha, kultura, malli dhe shumė gjėra tjera qė e rrethojn njė emigrant, ka nevojė qė tė ndihet mė lehtė nė rrethin e vet prandaj edhe ky projekt synon qė bashkėatdhetarėt ti bashkoj sa mė afėr njėri tjetrit nė shkėmbimin e pėrvojave tė ndryshme, kulturore, edukative, informuese etj.

Siq e dini qėllimi i projektit "Emigranti" ėshtė qė shqiptarėt tė cilet vizitojn pėr herė tė parė njė shtet tė huaj si dhe ata qė kanė jetuar mė gjatė, tė kenė mundėsi tė qasjes sa mė lehtė tė integrimit nė shoqėrinė e rrethit ku vendosen dhe me gjerė duke filluar nga mėsimi i gjuhės, shkollimi, punėsimi dhe shumė gjėra tjera tė nevojshme pėr njė tė huaj qė jeton apo viziton njė shtet tjetėr.

Si qėllim tjetėr ne kemi edhe organizimin mė tė mirė tė komunitetit shqiptar kudo qė jeton duke krijuar uralidhėse ndėrmjet organizatave dhe grupeve tjera qė punojn nė interes tė komunitetit shqiptar dhe kėtij qėllimi ne kėtė vit ja kemi kushtuar njė rėndėsi mė tė madhe duke arritur t'ju sjellim juve disa risi nga shumė shtete tė botės.

Sukseset tona tė arritura gjatė kėtij viti 2012 janė tė bazuara nė punėn tonė tė pėrkushtuar dhe pėr kėtė statistikat flasin pėr gjėrat konkrete. Ndėr risit qė kemi arritur ti publikojm gjatė kėtij viti ka qenė edhe bashkangjitja e tre shteteve te reja, Suedina, Norvegjia dhe Danimarka tė cilat pėrfshijnė fushat e interimit dhe tė organizimit ndėrsa pėr 100 vjetorin e pavarsisė sė Shqipėrisė kemi publiku edhe 12 shtete tjera qė mė sė shumti kanė tė bėjn me komunitetin shqiptar.

Arritjet tjera sa i pėrket portalit www.gjiganti.com ka qenė edhe nė fushėn e webit duke u ranguar nė njė nivel shumė tė mirė nė motorrėt e kėrkimit si Google dhe shėrbimet tjera tė webit prandaj puna jonė e pėrkushtuar ka treguar rezultatet konkrete duke e mbyllur kėtė vit me njė sukses mjaft tė mirė.

Ju dėshiroj tė gjithėve qė tė keni njė vitė edhe mė tė mirė, me shpresė se barrierat e sė kaluarės tė thyen kėtė vit dhe endrrat tuaja tė bėhen realitet.

Shumė dashuri, paqė dhe lumturi nė familjet tuaja.

Gėzuar tė gjithėve.

Faton Krasniqi
www.fatonkrasniqi.com

Diaspora pėr Zhvillim
www.diaspora-ks.org

Kosovo Diaspora
www.kosovodiaspora.org

Shoqata Albaradio
www.albaradio.ch

Klubi Kosova nė Singen www.klubikosova-singen.com

Unioni i shoqatave nė Suedi
www.kosalbunionen.se

Shoqata "Dituria" nė Borås
www.dituria.se