Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Greqisė

Greqia, (Gjuha greke: Hellas), emri zyrtar i sė cilės nė gjuhen e sotme greke ėshtė: Republika Helene (org.: Elinikķ Dhimokratķa) ėshtė vend nė pjesėn juglindore tė Evropės, nė jug tė Ballkanit. Shteti i krijuar nė tokėn e Greqisė antike kufizohet nė veriperėndim me Shqipėrinė, nė veri me Republikėn e Maqedonisė dhe Bullgarinė, nė verilindje ndan kufirin tokėsor me Turqinė, ndėrsa nė pjesėn lindore edhe kufirin detar.

Deti Egje qė ndan Greqinė nga Turqia pėrshkon bregdetin dhe ishujt e Greqisė nė pjesėn lindore deri nė pikėn ku bregdeti i saj fillon tė laget nga ujėrat e Detit Jon dhe Detit Mesdhe ... vazhdon

Gazeta shqiptare "Tribuna"

Vatra Shqiptare nė Greqi
www.shqiperia.gr

Rinia Shqiptare nė Greqi
www.albanians.gr

Gazeta "Tribuna"
www.tribuna-news.com

Athens News Agency
www.amna.gr/albanian

Lajme nė gjuhėn shqipe
www.briefingnews.gr/al

Shoqata studentore "Studenti"
www.studenti.gr

Portal informimi dhe shėrbimesh
www.axelnet.gr