Sigurimet shoqėrore nė Gjermani

Lista e disa kompanive tė sigurimeve

 1. Allianz
  www.allianz.de
 2. ARAG
  www.arag.de
 3. Die Rückversicherer für Deutschland
  www.es-rueck.de
 4. Munich RE
  www.munichre.com

Hyrja nė sistemin e sigurimeve shoqėrore nė Gjermani ėshtė nėpėrmjet sigurimeve shendetesore. Ēdokush qė ka si profesion kryesor vetėpunėsimin mund tė zgjedhė midis sigurimeve shėndetėsore vullnetare, ligjore ose private. Pjesa mė e madhe e punėmarrėsve me rrogė nė Gjermani bėhen automatikisht pjesė e "Gesetzliche Krankenkasse" (njė prej shumė institucioneve gjysmėpublike tė sigurimeve shėndetėsore).

Pėr punėmarrėsit, punėdhėnėsi merr pėrsipėr regjistrimin nė shoqėrinė e zgjedhur tė sigurimeve shėndetėsore. Ai/ajo ėshtė, pėr rrjedhojė, i/e regjistruar nė sigurimin e kujdesit afatgjatė. Shoqėria e sigurimeve shėndetėsore merr pėrsipėr regjistrimin e sigurimit tė papunėsisė dhe sigurimit tė pensionit. Sigurimi shoqėror eshte i detyrueshem per te gjithe personat e angazhuar ne pune te paguar.

Gjysma e shumės paguhet nga punėdhėnėsi juaj dhe gjysma tjetėr ju zbritet nga rroga dhe i paguhet sistemit tė sigurimeve shoqėrore. Situata ėshtė paksa mė ndryshe pėr sigurimet ndaj aksidenteve; nė kėtė rast, kontributet paguhen plotėsisht nga punėdhėnėsi juaj. Pagesa e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore ju jep tė drejtėn pėr pėrfitime nė kuadrin e sigurimit pėr pensionin, sigurimin e papunėsisė dhe sigurimin e kujdesit infermieror.

Llojet

Sigurimet shoqėrore janė instrumenti mė i rėndėsishėm nė Gjermani pėr sigurimin e mirėqenies sociale tė qytetarėve tė vendit. Sigurimet shoqėrore gjermane pėrbėhen nga pesė seksione dhe ofron mbrojtje financiare ndaj incidenteve dhe pasojat qė rrjedhin prej tyre. Sigurimi shendetesor ligjor mbėshtet mbrojtjen dhe rimėkėmbjen e shėndetit dhe lehtėsojnė ndėrlikimet e sėmundjes.

Perfitimet (individuale dhe pėr anėtarėt e familjes)

 • Ai paguan trajtimet e nevojshme mjekėsore (trajtime mjekėsore, dentare dhe spitalore). Pėrjashtim bėjnė vetėm pėrfitimet qė ju pretendoni pas njė aksidenti nė punė ose pėr shkak tė njė sėmundjeje profesionale. Nė kėto raste, ju mbuloheni nga sigurimi statutor ndaj aksidenteve
 • Ai paguan pėrfitimet pėr sėmundjen, nė rast se punėdhėnėsi juaj nuk vazhdon tė paguajė pagėn ose rrogėn ndėrkohė qė nuk jeni nė gjendje tė punoni
 • Pėrfitimet e lejes sė lindjes (Mutterschaftsgeld) dhe pagesa e lejes sė lindjes (Mutterschaftshilfe) gjatė shtatzėnisė dh pas lindjes sė fėmijės
 • Masat pėr parandalimin dhe zbulimin e hershėm tė disa sėmundjeve

Ju lutemi, vini re

Sigurimi shtetėror shėndetėsor mbulon edhe familjen pa pagesė shtesė. Bashkėshorti/ja juaj ose partneri/ja civil/e dhe, deri nė njėfarė moshe, fėmijėt tuaj, mbulohen nga sigurimi juaj, me kusht qė, mes tė tjerave, tė ardhurat e tyre kolektive tė mos i tejkalojnė 350 euro nė muaj dhe qė ata tė mos kenė sigurimet e tyre (shifrat pėr vitin 2007). Nėse ju keni njė vend margjinal pune, tė ardhurat e lejueshme kolektive janė 400 euro.

Sigurimi per aksidentet

Sigurimet per aksidentet ju mbrojnė ju dhe familjet tuaja ndaj pasojave tė aksidenteve nė punė dhe sėmundjeve profesionale qė mund tė lindin gjatė kohės sė kryerjes sė profesionit tuaj. Pavarėsisht nga sa fitoni, ju jeni automatikisht tė mbuluar, nėse jeni tė punėsuar apo nė trajnim. Sigurimet pėr aksidentet nė punė, tė parashikuara me ligj, mbulojnė gjithashtu:

 • Fermerėt
 • Fėmijėt nė arsimin parashkollor ose qė gjenden nėn kujdesin e ofruesve tė pėrshtatshėm tė kujdesit ditor
 • Fėmijėt nė shkollė
 • Studentėt
 • Personat qė ndihmojnė nė vendin e njė aksidenti
 • Punonjėsit e mbrojtjes civile dhe shpėtimit nė rast emergjencash
 • Dhuruesit e gjakut dhe tė organeve
 • Vullnetarėt, pėr disa veprimtari vullnetare

Ju lutemi, vini re

Nė rast se keni njė biznes apo jeni i/e vetėpunėsuar dhe nuk ju ėshtė kėrkuar tashmė tė derdhni sigurime nė bazė tė ligjit ose nė bazė tė rregullave tė fondeve tė detyrueshme tė sigurimeve tė punėdhėnėsve, ju mund tė pėrfitoni mbulim nga sigurimet nė bazė vullnetare pėr veten dhe bashkėshortin/en, nė rast se ai/ajo punon me ju.

Perfitimet

 • Pagesat pėr trajtimin e plotė mjekėsor
 • Pėrfitimet e dėmtimeve (80% e pagės pa zbritjet pėr njė periudhė maksimale prej 78 javėsh)
 • Ndihma pėr integrim profesional (pėrfshi rikualifikimin, kur ėshtė e nevojshme)
 • Ndihma e integrimit social dhe ndihma shtesė
 • Ndihma pėr kujdesin shėndetėsor
 • Pėrfitimet nė para pėr tė siguruarit dhe personat nė varėsi qė mbijetojnė (pensioni pėr jetimėt, pensioni pėr personin nė varėsi qė mbijeton)
 • Pension pėr personat e siguruar

Informacione te metejshme mund tė gjeni nė fondet e sigurimit tė detyrueshėm tė punėdhėnėsit (Berufsgenossenschaften) dhe fondet e sigurimeve pėr aksidentet nė punė nė sektorin publik (si shoqatat bashkiake pėr sigurimin e aksidenteve).

Sigurimi i papunesise

Sigurimi i papunesise, parashikuar me ligj, garanton sigurinė ekzistenciale nė rastin e papunėsisė. Sigurimi i papunėsisė ėshtė i detyrueshėm pėr tė gjithė punėmarrėsit nė Gjermani. Kontributi ėshtė 6.5% e rrogės mujore bruto deri nė njė nivel tė caktuar, i ndarė nė mėnyrė tė barabartė midis punėmarrėsit dhe punėdhėnėsit.

Pėrfitimet e papunėsisė paguhen nė rast se jeni i/e papunė dhe keni punuar (dhe derdhur kontribute) pėr tė paktėn 12 muaj gjatė tre vjetėve tė fundit (vini re, se kjo periudhė do tė shkurtohet nė dy vjet). Pėr tė marrė pėrfitime papunėsie, ju duhet tė regjistroheni nė zyrėn tuaj lokale tė punėsimit.

Ju lutemi, vini re

Ju duhet tė regjistroheni qė nė momentin qė dilni i papunė, duke qenė se do tė paguheni vetėm qė nga data e regjistrimit dhe vonesat mund tė sjellin penalitete tė mėtejshme.

Perfitimet

Pėrfitimet arrijnė rreth 60% tė rrogės suaj neto dhe paguhen drejtpėrdrejt nė llogarinė tuaj bankare. Nė rast se keni fėmijė kjo shumė rritet nė 67%. Kohėzgjatja e periudhės nė tė cilėn do merrni pėrfitimet varet nga kohėzgjatja e punėsimit tė mėparshėm dhe mosha juaj. Pėrfitimet kufizohen nė njė vit pėr personat deri nė 45 vjeē.

Gjatė marrjes sė pėrfitimeve, ju duhet tė raportoni sistematikisht nė zyrėn tuaj lokale tė punėsimit. Gjithashtu, ju jeni pėrgjegjės pėr tė provuar, kur ėshtė e nevojshme, se jeni nė kėrkim tė punės.

Sistemi evropian i sigurimeve shoqerore

Marrėveshjet dypalėshe pėr sigurimet shoqėrore.

Shtetet e Bashkimit Evropian dhe tė Zonės Ekonomike Evropiane kanė rėnė dakord tė veprojnė nė pėrputhje me disa rregullore, tė cilat garantojnė ruajtjen dhe transferimin e tė drejtave pėr sigurime shoqėrore. Ato i referohen sigurimit shėndetėsor, sigurimit tė pensionit, sigurimit tė papunėsisė dhe shėrbimeve tė mirėqenies pėr familjen. Rregulloret sigurojnė qė asnjė punėmarrės tė mos pėrballet me dizavantazhe pėr shkak tė punės nė disa Vende Anėtare gjatė jetės sė tij/saj profesionale: asnjė kontribut i sigurimeve shoqėrore nuk humbet, tė drejtat e mbledhura mbrohen dhe secili vend duhet tė paguajė njė pension qė pėrkon me kohėn e pagesės sė taksave nė vendin pėrkatės.

Marrėveshjet dypalėshe (ato me vendet joanėtare tė BE-sė) vlejnė kryesisht pėr:

 • Shtetasit gjermanė
 • Shtetasit e shtetit tjetėr kontraktues
 • Refugjatėt
 • Personat pa shtetėsi

Ju lutemi, vini re

Gjermania ka nėnshkruar marrėveshje pėr sigurimet shoqėrore me vendet nė vijim: Bosnjė-Hercegovinė, Kroaci, Hungari, Maqedoni, Mali i Zi dhe Serbi

Njohja e sigurimit te huaj shendetesor

Pėr aq kohė sa nė vendin tuaj ju keni sigurim shėndetėsor publik, ju mund ta pėrfitoni kėtė mbulim nga sigurimet nėpėrmjet njė shoqėrie tė sigurimeve shėndetėsore publike nė Gjermani. Megjithatė, sigurohuni qė tė informoheni qartė nė vendin tuaj se cilat dokumente do t’ju duhet tė merrni me vete!

Nėse do tė shkoni nė Gjermani pėr tė punuar, pėrveē rasteve kur keni sigurime nga vendi juaj qė mbulojnė pjesėn mė tė madhe tė rreziqeve, juve mund t’ju duhet tė kėrkoni ndonjė formė sigurimi shėndetėsor. Nė shuamė raste, ju do t;ju duhet tė regjistroheni automatikisht nė njė institucion sigurimesh nga sistemi “publik” gjerman i sigurimeve shėndetėsore.

E rendesishme

Mund tė ndodhė qė sigurimi juaj tė mos mbulojė tė gjitha kostot nė Gjermani. Pėrpara sesa tė hyni nė vend, sigurohuni se e dini saktėsisht se ēfarė shėrbimesh keni tė drejtė tė pėrfitoni nė Gjermani. Nė rast se nuk keni sigurim shėndetėsor nė vendin tuaj, ju, sėrish, duhet tė siguroheni nė Gjermani.

Ju lutemi, vini re

Gjermania ka nėnshkruar marrėveshje pėr sigurimet shoqėrore me vendet nė vijim: Bosnjė-Hercegovina, Kroacia, Hungaria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

Ministria Federale e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale
www.bmas.de

Ministria Federale e Shėndetsisė
www.bmg.bund.de

Ministria pėr ēėshtje familjare, tė moshuarve, grave dhe tė rinjėve
www.bmfsfj.de

Rinia dhe rrjetet sociale
www.watchyourweb.de

Young Germany
www.young-germany.de

Gjithēka rreth drogės
www.drugcom.de

Portal pėr nevoja sociale
www.sozialhilfe24.de