Ambasada gjermane nė Tiranė
Ambasada gjermane nė Prishtinė
Ambasada gjermane nė Shkup
Ambasadat shqiptare nė Gjermani

Ambasada gjermane nė Prishtinė

Ambasada e Gjermanisė nė Kosovė

Ambasada Gjermane Prishtinė
Rr. Azem Jashanica Nr.17
Arbėria (Dragodan)
10000 Prishtinė

Ambasada

Tel.: +381 38 2545 00
Fax: +381 38 2545 36

Sektori i vizave

Tel.: +381 38 2545 77

Orari i punės

E hėnė - E enjėte
08:0-17:30
E premte: 08.00 - 14:00

Nė raste urgjente kontaktoni
Tel: +381 38 2545 00
(24 orė nė ditė )

www.pristina.diplo.de

Shėrbimet e ambasadäs gjermane nė Prishtinė dhe detyrat tjera jemi munduar ti pėshrkruajm shkurtimisht nė kėtė faqe duke u bazuar nga tė dhėnat qė ofron kjo ambasadė.

Historia e ambasadės gjermane nė Prishtinė

Ambasada gjermane nė Prishtinė u takon misioneve tė para diplomatike, tė cilat pas mbarimit tė luftės kanė hapur zyre ndėrlidhėse nė Kosovė.

Qė nga mesi i vitit 1999, nė Prishtinė u hap "Zyra pėr Koordinim Civil pėr ndihmė tė menjėhershme pėr Kosovėn". Pas vendimit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, qė tė forcohet prezenca nė Kosovė, nė fund tė vitit 2000 ėshtė marrė me qira njė ndėrtesė e pėrshtatshme pėr seli.

Nė gusht tė vitit 2005, Zyra Ndėrlidhėse Gjermane, siē quhej atėbotė, u zgjerua pėr t'a pėrmirėsuar posaēėrisht shėrbimin nė sektorin e drejtėsisė dhe atė konsular.

Mė 21 shkurt 2008, Zyra Ndėrlidhėse u shndėrrua zyrtarisht nė ambasadė. Ambasada Gjermane gjendet nė kodrėn e Arbėrisė (ish-Dragodan), ku kanė selinė edhe shumė misione tjera diplomatike. Nė ambasadė veprojnė 35 diplomatė dhe 50 vendorė.

Caktimi i termineve tani vetėm nė mėnyrė elektronike

Nė kuadėr tė shtimit tė shėrbimeve tė ofruara nga data 01.02.2013 pėr tė gjitha llojet e kėrkesave pėr vizė - d.m.th. viza Shengen (udhėtime turistike dhe afariste) si dhe viza nacionale (bashkim familjar, studime, qėndrime pune etj.) - terminet do tė jepen vetėm nė mėnyrė elektronike nė internet. Linkun e nevojshėm pėr kėtė e gjeni nė web-faqėn e Ambasadės www.pristina.diplo.de. Me kėtė nuk ėshtė mė e nevojshme paraqitja personale pėr marrjen e njė termini. Parashtruesi i kėrkesės pėr vizė mund nga shtėpia vetė ta caktojė terminin e dėshiruar pėr njė kohė qė i pėrgjigjet atij. Nė kėtė mėnyrė shmangen edhe pritjet e gjata gjatė paraqitjes sė kėrkesės. Sistemin elektronik tė dhėnies sė termineve e gjeni kėtu. Rezervimi i terminit nė sistemin online ėshtė pa pagesė!

Sektorėt e ambasadės

Menagjimi i shėrbimeve tė ambasadės ėshtė i ndarė nė disa sektorė apo seksione. Listėn e seksioneve e kemi publikuar mė poshtė. Nėrsa pėr ti parė nė detaje kėto shėrbime, klikon kėtu.

  • Seksioni politik
  • Seksioni konsullor
  • Seksioni ekonomik
  • Seksioni pėr bashkėpunim ekonomik
  • Seksioni kulturor
  • Seksioni i shtypit

Mini-Projekte

Tė ashtuquajturat projekte tė vogla formojnė njė vegėl tė rėndėsishme tė bashkėpunimit teknik ndėrmjet Gjermanisė dhe Kosovės. Ambasada disponon me njė buxhet, nga i cili mund tė ofrojė nė mėnyrė tė shpejt dhe jobyrokratike ndihmė pėr projekte, me tė cilat ndihmohet nė mėnyrė prioritare plotėsimi i nevojave bazike tė shtresave tė varfėra dhe shumė tė varfėra. Mjetet ofrohen nga buxheti i Ministrisė Federale Gjermane pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim Ekonomik.

Informata lidhur me projektet tė cilat pėrkrahen, partnerėt e mundshėm, procedurat e aplikimit dhe formėn qė duhen ta kenė projekt propozimet, mund tė gjeni nė kėtė faqen e mėposhtme tė internetit.

Nė mėnyrė qė tė merrni njė pėrgjigje, ju lusim qė kėrkesės tuaj t'i bashkangjitni tė gjitha tė dhėnat tuaja kontaktuese, pėrfshirė njė adresė elektronike tė vlefshme.

Pėr tė gjitha informacionet tjera rreth shėrbimeve tė ambasades gjermane, vizitoni faqen zyrtare.

Burimi i materialit ėshtė marrė nga Ambasada e Gjermanisė nė Prishtinė Vizito

Ambasada gjermane nė Tiranė
www.tirana.diplo.de

Ambasada gjermane nė Prishtinė
www.pristina.diplo.de

Ambasada gjermane nė Shkup
www.skopje.diplo.de

Ambasada e Kosovės nė Berlin
www.ambasada-ks.net/de

Stundentėt shqiptarė nė Stuttgart
www.studentet.de

Shoqata Dardania Manheim
www.dardania-ma.com

Shoqata Dardania Ravensburg
www.dardania-rv.de

Klubi Kosova
www.klubi-kosova.com

Shoqata Iliria München
www.iliria-muenchen.de