Ambasada gjermane nė Tiranė
Ambasada gjermane nė Prishtinė
Ambasada gjermane nė Shkup
Ambasadat shqiptare nė Gjermani

Ambasadat gjermane nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni si dhe anasjelltas

Pėr shkak tė nevojave tė mėdha nė shfrytėzimin e shėrbimeve tė ambasadave nga diaspora shqiptare si dhe popullata shqiptare qė dėshiron tė udhėtoj jashtė vendit, ne kemi lansuar kėtė sistem i cili ka pėr qėllim qė tė gjithė shqiptarėve ti ofrojmė njė udhėzim tė thjesht, tė shpejt, tė saktė dhe korrekt rreth pėrfaqėsive tė Shqipėrisė, Kosovės dhe Maqedonisė nė shtete tė ndryshme dhe anasjelltas. Nė kėtė faqe kemi prezantuar shėrbimet me shtetin e Gjermanisė.

Ne gjithmonė pėrpiqemi qė gjėrat ti bėjm sa mė tė thjeshta dhe kualitative nė gjetjėn sa mė tė shpejt tė informacioneve qė ju po kėrkoni dhe nė kėtė rast pasi shumica e shqiptarėve vijn nga Kosova, Maqedonia dhe Shqipėria ne tė gjitha kėto jemi munduar qė ti mbledhim nė njė vend nė shėrbim tė bashkatdhetarėve.

Informacionet qė ne i sjellim tek ju janė tė bazuara nga misionet diplomatike tė shtetėve tona si dhe misionet diplomatike tė Austrisė nė shtetėt tona. Nga ndryshimet e mundėshme tė informacioneve kontaktuese dhe shėrbimeve tjera nga tė gjitha misionet diplomatike, ne nuk mbajm pėrgjegjėsi por megjithatė ne mundohemi qė kėto ndryshime ti refreskojm sa mė shpejt tė jetė e mundur.

Kėtė sistem tė ambasadave duke prezantuar shėrbimet e misioneve diplomatike tė trojeve shqiptare nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia si dhe misioneve diplomatike nė trojet shqiptare tė shtetėve pėrkatėse e kemi publikuar nė tėrė projektin Emigranti. Pėr momentin kėto shėrbime i gjeni nė 19 shtete ku vepron Emigranti duke zgjedhur sė pari shtetin ku vepron Emigranti brenda seksionit Shqiptarėt.

Ambasada gjermane nė Tiranė
www.tirana.diplo.de

Ambasada gjermane nė Prishtinė
www.pristina.diplo.de

Ambasada gjermane nė Shkup
www.skopje.diplo.de

Ambasada e Kosovės nė Berlin
www.ambasada-ks.net/de

Stundentėt shqiptarė nė Stuttgart
www.studentet.de

Shoqata Dardania Manheim
www.dardania-ma.com

Shoqata Dardania Ravensburg
www.dardania-rv.de

Klubi Kosova
www.klubi-kosova.com

Shoqata Iliria München
www.iliria-muenchen.de