Zyra e punėsimit nė Gjermani

Agjencia Federale e Punėsimit (Bundesagentur für Arbeit - BA www.arbeitsagentur.de) ėshtė ofruesi mė i madh i shėrbimeve tė tregut tė punės nė Gjermani. Ajo ka njė rrjet prej mė shumė se 700 agjencive dhe zyrave tė degėve nė mbarė vendin. Detyrat kryesore tė BA-sė janė puna praktike dhe vendet e trajnimit, kėshillimi pėr karrierė dhe sigurimin e pėrfitimeve duke i zėvendėsuar tė ardhurat e punėsimit tė tilla si me pagesėn e papunėsisė dhe pagesat e falimentimit. Zyra pėr pėrfitime familjare (Familienkasse), e cila siguron dobi tė fėmijėve, ėshtė gjithashtu pjesė e agjencisė federale tė punėsimit.

Agjencia Federale e Punėsimit prezanton organizimin e saj dhe tė shėrbimeve nė faqet si mė poshtė.

BA ėshtė e pėrbėrė nga:

 • Selia kryesore nė Nürnberg
 • 10 Drejtorite rajonale (Regionaldirektionen)
 • 176 Agjencitė e punėsimit dhe
 • rreth 610 filiala

Pėrveē kėsaj, ka agjenci tė posaēme:

 • Instituti pėr Hulumtime tė Punėsimit (Institut für Arbeitsmarkt-und Berufsforschung - IAB) nė Nürnberg
 • Zyra qendrore e shėrbimit ndėrkombėtar (Zentrale Auslands-und Fachvermittlung - ZAV) nė Bon
 • Kolegji Stafi i Agjencisė Federale pėr Punėsim (Führungsakademie der Bundesagentur für Arbeit – FBA)
 • Universiteti i Agjencisė Federale tė Punėsimit (BA) dhe Universiteti i Menaxhimit tė Tregut tė Punės
 • Shtepia e sistemit tė IT-sė (IT-Systemhaus) - Teknologjia e Informacionit e BA
 • Shtėpia e shėrbimit tė BA-sė
 • Zyra e pėrfitimeve familjare (Familienkasse)

BA udhėhiqet nga bordi ekzekutiv. Ai pėrbėhet nga kryetari i bordit ekzekutiv, dhe anėtarėt e bordit ekzekutiv. Bordi ekzekutiv menaxhon BA-sė dhe administron bizneset e tyre. Ajo pėrfaqėson BA-nė brenda dhe jashtė gjykatės.

Nė njė nivel mesatar, Drejtoritė Rajonale tė BA-sė janė pėrgjegjės pėr suksesin e politikave rajonale tė tregut tė punės. Pėr tė bashkėrenduar detyrat e tyre me tregun e punės, politikat strukturore dhe ekonomike tė Landeve, ata punojnė ngushtė me qeveritė e landve tė ndryshme. Drejtoritė Rajonale janė tė kryesuara nga njė bord ekzekutiv. Ajo pėrbėhet nga kryetarja ose kryetari dhe dy anėtarė pėr ndarje operative dhe tė shėrbimit tė brendshėm. Drejtoritė Rajonale kontrollojn agjencitė e punėsimit.

Nė nivel lokal, agjencitė e punėsimit janė pėrgjegjės pėr zbatimin e detyrave tė BA-sė. Ashtu si drejtoritė rajonale edhe ata janė tė kontrolluara nga njė bord ekzekutiv, i pėrbėrė nga kryetarja ose kryetari dhe dy anėtarė tė tjerė.

Institucionet e vetėqeverisjes sė BA-sė janė bordi i guvernatorėve dhe komiteteve tė administratės nė Agjencitė e Punėsimit. Ata mbikėqyrin punėn e bordit ekzekutiv pėrkatėsisht menaxhimin e agjencive lokale tė punėsimit dhe kėshillojnė ata nė pyetjet nė lidhje me tregun e punės.

Nė verzionin e ardhshėm do japin disa shembuj dhe sqarime konkrete se si bėhet kėrkimi pėr punė dhe procedurat tjera rreth punės sė zyrės pėr punėsim.

Agjencia Federale e Punėsimit
www.arbeitsagentur.de

Ministria Federale e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale
www.bmas.de

Ministria Federale e Ekonomisė dhe Teknologjisė
www.bmwi.de

Jobs in Town
www.jobsintown.de

Jobs in Germany
www.thelocal.de

Oferta Punėsimi
www.arbeiten.de

Portal Punėsimi
www.jobpilot.de

Profesioni
www.azubi-online.com

Tė Drejtat e Punės
www.arbeitsrecht.de