Qėllimi i punėsimit nė Gjermani

Arsyeja kryesore qė shumica e shqiptarėve janė shpėrngulur nė vėnde tė ndryshme tė botės pėr kohė tė shkurter apo tė gjatė tek shumica qėndron gjendja ekonomike prandaj edhe qėshtja primate pėr shumicėn ėshtė punėsimi dhe ne kėtij seksioni do ti kushtojm njė rėndėsi tė veqant duke ju sjellur informacione tė nevojshme rreth sistemit tė punės nė Gjermani deri te gjetja konkrete e njė vendi tė punės.

Ju e dini tė gjithė se njė ndėr problemet krysore nė qeshtjėn e punėsimit qėndron edhe mungesa e gjuhes, kualifikimet profesianale etj prandaj kėtu do tė kemi njė ndėrlidhje edhe me seksionet tjera sidomos atė tė gjuhės qė ju tė keni mundėsi tė kėrkoni dhe tė gjeni vetė njė vend tė punės me metodat qė ne do ti ofrojm pėr ju dhe shpresojm se do tė jenė tė pėrshtatshme pėr tė gjithė.

Nė kuadėr tė kėtij seksioni do tė kemi materiale edhe rreth shkollimit dhe punės nė tė njėjtėn kohe duke i lidhur gjithashtu edhe tė drejtat e puntorit dhe shumė gjėra tjera.

Nė tė ardhmen do tė kemi njė bashkėpunim me zyrėn e integrimit dhe punėsimit qė me tė ardhurit nga Kosova tė kemi njė projekt tė veqant pėr integrimin dhe gjetjėn e njė vėndi tė punės dhe shumė gjėra tjera pėr tė cilat bashkėatdhetaret kanė nevoje.

Ky ishte vetėm njė prezantim i shkurtėr rreth seksionit Puna dhe shpresojm sė shpejti do t'ju sjellim informacione tė reja.

Lista e kategorive nė kėtė seksion

 1. Sistemi i punės
 2. Zyra e punėsimit
 3. Tatimi
 4. Kerkimi pėr punė
 5. Ndermarrjet e mėdha
 6. Te drejtat e puntorit
 7. Sindikatat
 8. Puntorėt me vizė
 9. Lejet e punės
 10. Puna dhe profesioni
 11. CV
 12. Informacione tjera

Agjencia Federale e Punėsimit
www.arbeitsagentur.de

Ministria Federale e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale
www.bmas.de

Ministria Federale e Ekonomisė dhe Teknologjisė
www.bmwi.de

Jobs in Town
www.jobsintown.de

Jobs in Germany
www.thelocal.de

Oferta Punėsimi
www.arbeiten.de

Portal Punėsimi
www.jobpilot.de

Profesioni
www.azubi-online.com

Tė Drejtat e Punės
www.arbeitsrecht.de