Qėllimet e mėsimit tė gjuhės gjermane nė Gjermani

Tė nderuar vizitorė
Pasi qė gjuha ėshtė njė ndėr prioritetet mė kryesore pėr integrimin e tė huajve nė shoqerinė gjermane kėtij seksioni do ti kushtojm njė rėndesi tė veqant ku nė veqanti do tė kemi njė pėrkrahje pėr gjininė femrore qė tė kenė njė integrim mė tė lehtė nė shoqerinė gjermane duke ju ndihmuar nė mėsimin e gjuhės qė kanė nevoje nė ēėshtjet e punėsimit, shkollimit dhe aktivitetet tjera tė pėrditshme.

Pėr momentin kemi duke pėrgatitur disa broshurė fillestare sa pėr stimulim tė metutjeshėm por ju premtojm se kėtij seksioni do ti sjellim shumė shpejt edhe disa rifreskime tjera qė janė bazė themelore pėr mėsimin e njė gjuhe tė huaj.

Mė posht do tė sqarojm shkurtimisht se ēka do tė pėrmbajn faqet e veqanta qė jemi duke i zhvilluar.

  • Gjermanishta pėr fillestar – Gjermanishta pėr fillestar i kushtohet tė gjithė atyre qė dėshirojn ta mėsojn gjuhėn gjermane pa pasur njohuri fillestare prandaj edhe ne kėtu do ti publikojm disa punime tė cilat shpresojm se do t'ju ndihmojn juve nė fillimin e mbarė tė gjuhės gjermane.
  • Gjermanishta pėr mesatar – Gjermanishta pėr mesatar i kushtohet tė gjithė atyre qė kanė njohuri fillestare rreth gjuhės gjermane apo atyre tė cikėt mund tė komunikojn lirshėm nė situata tė ndryshme mirpo dėshirojn ta avancojn edhe me shumė dijen e tyre prandaj edhe ne kėtu do ti publikojm disa punime tė cilat shpresojm se do t'ju ndihmojn juve nė vazhdimin e mbarė tė gjuhės gjermane. gjermane pėr folesit fillestar dhe mesatar.
  • Kurset - Ekzistojn qendra tė ndryshme tė mėsimit tė gjuhės gjermane. Ofrimi i kurseve tė gjuhės bėhet nga shkollat private, shkollat e gjuhėve tė huaja, universitetet, interneti dhe institucionet tjera shtetėrore. Me anė tė kėsaj faqe ne do mundohemi t'ju ofrojm juve lidhjet tek kėto shkolla. Kėto kurse mund ti ndiqni nė mėnyr vullnetare duke bėrė pagesėn vetė apo nė disa raste institucionet e emigrimit apo punėsimit ju ofrojn kruse falas nė kuadėr tė procesit tė integrimit.
  • Gjuha nė Internet - Mesimi i gjermanishtės nė internet ka njė burim tė madh informacionesh dhe kjo ka arritur njė sukses tė madh nė pėrpilimin e programeve tė ndryshme pėr mėsimin e gjuhes. Do tė perpiqemi tė ofrojm sa me shumė lidhje tė faqeve dhe udhzimet pėr perdorim e tyre tė ofruara nga shkollat, organizatat apo persona tjer privat.
  • Metodat – Sikurse nė ēdo lemi edhe nė mėsimin e gjuhės ekzistojn metoda tė ndryshme nė tė mėsuarit. Pėr shkak tė rrethanave tė ndryshme, unė nuk mund tė themi saktė se cila ėshtė metoda mė e pėrshtatshme pėr mėsimin e njė gjuhe por janė disa kritere dhe pėrparsi qė ndikojn pozitivisht tek tė mėsuarit e gjuhės mirpo kėto kritere nuk ju pėrshtatėn tė gjithėve prandaj mė posht kam marrur disa raste se si mund tė shfrytėzohen metodat e tė mėsuarit.
  • Praktika – Praktikimi i gjuhės gjermane nė vendet publike dhe vendet tjera sipas nevojės do tė luante njė rol tė rėndsishėm nė mėsimin mė tė shpejt. Tek metodat e tė mėsuarit kam cekur se tė mėsuarit e gjuhės nė punė ėshtė shumė me rėndėsi pasi luan njė rol praktik dhe pėrmban elemente tė nevojshme nė jetėn e pėrditėshme. Sa mė shumė qė tė praktikoni gjėrat aq mė mirė do ti mėsoni edhe tjerat.
  • Fjalori Gjermanisht - Shqip
  • Me anė tė kėtij fjalori do tė mundohemi t'ju sjellim fjalėt mė kryesore tė cilat janė shumė tė nevojshme nė jetėn tuaj tė pėrditėshme. Kjo faqe ėshtė ende nė pėrpunim. Sė shpejti do t'ju sjellim verzionin e parė
  • Tjera

Mėso Gjermanishten Online
www.deutsch-lernen.com

Gramatika e Gjermanishtes
www.german-grammar.de

Yes German
www.yesgerman.com

Learn German
www.learn-german.com

Fjalor: Shqip – Gjermanisht
www.fjalor.de

German Language
www.germanlanguageguide.com

Gjermanishta nė Deutsche Welle
www.dw.de/albanian