Turizmi gjerman

Turizmi ėshtė njė burim i rėndėsishėm i tė ardhurave veēanėrisht nė rajonet ku industria ėshtė mė pak e zhvilluar dhe tė cilat janė mjaft larg qendrave industriale dhe tė shėrbimit. Turizmi jep punė, dhe kjo kontribon nė ruajtjen dhe promovimin e potencialit ekonomik tė njė rajoni. Jo vetėm lokalet, restoranet, hotelet por edhe tregtia me pakicė dhe ofruesit e shėrbimeve tė ndryshme pėrfitojnė nga turizmi.

Sipas raportit tė konkurencės sė udhėtimit dhe turizmit, Gjermania ėshtė vlerėsuar si njė nga destinacionet mė tė sigurta nė mbarė botėn. Statistikat e akomodimit dhe shėrbimeve tė ushqimit japin informacione mbi qarkullimin dhe levizjen monetare tė industrisė sė akomodimit. Pėrveē kėsaj, statistikat e turizmit ofrojė tė dhėna pėr kapacitetet dhe pėrdorimin e objekteve pėr strehim.

Qendrat e akomodimit kanė raportuar njė total prej 380.3 milion qėndrime tė mysafirėve mbi njė natė gjatė vitit 2010. Kjo ishte njė rritje prej 3.2 pėr qind nė njė vit mė parė. Numri i qėndrimeve gjatė natės tė vizitorėve nga jashtė u rrit 10.0% nė 60.3 milion nė krahasim me vitin e kaluar, ndėrsa numri i netėve tė shpenzuara nga mysafirėt rezidente u rritėn me 2.0 pėr qind nė 320.3 milionė. Shumica e turistėve tė huaj nė vitin 2010 kanė ardhur nga Hollanda, Zvicra, SHBA, Britania e Madhe, Italia, Austria etj.

Organi zyrtar pėr turizėm nė Gjermani ėshtė Bordi Kombėtare i Turizmit Gjerman (BKTG), i pėrfaqėsuar nė mbarė botėn nga zyrat turistike kombėtare nė 29 vende. Sondazhet nga BKTG-ja pėrfshijnė perceptimet dhe arsyet pėr pushimet nė Gjermani, tė cilat janė si vijon: kulturės (75%), natyra jashtė / fshatrat (59%), qytetet (59%), pastėrtia (47%), siguria (41%), modernizmi (36%), hotelet e mira (35%), gastronomi e mirė / kuzhinė (34%), qasja e mirė (30%), kozmopolitizmit / mikėpritjen (27%), mundėsitė e mira tregtare (21%), jeta e natės (17% ) dhe ēmimet e lira (10%) (disa kanė dhėnė pėrgjegjet tė shumėfishta ).

Mė shumė se 30% e gjermanėve kalojnė pushimet e tyre nė vendin e tyre. Njė shumė totale prej 27.2 miliardė eurosh ėshtė shpenzuar pėr udhėtime dhe turizėm.

Historia e turizmit nė Gjermani shkon prapa nė qytete dhe peizazheve tė vizituar pėr edukim dhe rekreacion. Nga fundi i shekullit tė 18-tė e kėtej, qytetet si Dresden, Mynih, Vajmarit dhe Berlin ishin ndalesa tė mėdha nė njė turne evropian. Qendrat klimaterike, vendpushimet nė detet e Veriut dhe tė Baltikut dhe pėrgjatė luginės Rain tė zhvilluara veēanėrisht gjatė shekullit tė 19-tė dhe nė fillim tė 20-tė dhe qė nga fundi i luftės sė dytė botėrore turizmit ėshtė zgjeruar nė masė tė madhe, ku shumė turistė vizitojnė Gjermaninė qė tė pėrjetojnė njė ndjenjė tė historisė evropiane. Fshatrat kanė njė atmosferė fshatareske, ndėrsa qytetet e shfaqin ndjenjėn moderne dhe klasike.

Rreth 242 milion tė netėve tė kaluara nė hotele nė Gjermani, janė shpenzuar nė qytetet me SPA. Gjermania ėshtė e njohur pėr turizėm shėndetėsor, sidomos me qytetet qė ofrojn shėrbime tė ndryshme trajtimi. Qytetet dhe vendpushimet bregdetare me SPA mbajnė emėrtime zyrtare, tė tilla si Baltė dhe SPA minerale (Mineral und Moorbäder), Vendpushimet e Shėndetėshme Klimatike (Heilklimatische Kurorte), Vendpushime Zbavitėse (Erholungsorte) etj. Vendpushimet mė tė mėdha dhe mė tė njohur gjithashtu kanė kasino, mė sė shumti nė Bad Wiesse, Baden-Baden (Kurhaus), Wiesbaden, Aachen, Travemüde dhe Westerland.

Rajonet mė tė vizituara turistike nė Gjermani janė ishujt Frizian ne lindje dhe veri, brigjet e detit Baltik nė Holstein, shteti Mecklenburg-Vorpommern, Lugina e lumit Rain, Mali i Zi, Bavaria dhe Alpet e Bavarisė.

Shoqata e Turizmit Gjerman (Deutscher Tourismusverband) ērregullt publikon statistika mbi monumentet mė tė vizituara. Me njė mesatare prej mbi 6 milion vizitorėve nė vit latedralja e Kėlnit ėshtė pika mė e vizituar. Vendi i dytė ėshtė ndėrtesa e qeverisė nė Berlin (Reichstag) dhe vendi i tretė shkon pėr Hofbräuhaus nė Mynih.

Turizmi nė Gjermani
www.germany.travel

Das Deutschland Portal
www.deutschland.de

Qeveria Federale
www.bundesregierung.de

Welcome to Germany
www.welcome-to-germany.de

About Germany
www.about-germany.org

Germany Travel Guide
www.justgermany.org

Deutsche Welle
www.dw.de

Webfaqja zyrtare e Berlinit
www.visitberlin.de

Webfaqja zyrtare e Mynhiut
www.muenchen.de

DAAD
www.daad.de