Pozita gjeografike e Gjermanisė

Gjermania shtrihet nė pjesėn qėndrore tė Evropės e rrethuar nga nėntė vende fqinje, me Danimarkėn (veri), Poloninė (lindje), Ēekinė (jug-lindje), Austrinė dhe Zvicrėn (jug), Francėn, Luksemburgun, Belgjikėn dhe Holandėn (perėndim). Ka njė sipėrfaqe prek 357 104 km². Kryeqyteti i Gjermanisė ėshtė Berlini, i cili zenė edhe vendin e parė pėr nga numri i banorėve.

Disa nga lumenjtė mė tė mdhėnjė nė Evropoė kalojn nėpėr Gjermani. Peisazhet gjermane janė jashtėzakonisht tė ndryshme dhe tėrheqėse duke pėrfshirė vargje tė ulėta dhe tė larta malore, njė shtrirje me liqenjė, pyje dhe afėrsisht 2390 km bregdet.

Shumica e Gjermanisė ka njė klimė tė butė sezonale, nė tė cilėn erėrat e lagėshta dominojn nga perėndimi. Klima moderohet nga depozitimi i atlantikut nė veri, nag zgjerimi i rrymave tė gjirit. Ky ujė i ngrohtė i prek zonat nė kufi me detin e veriut, pėr rrjedhojė nė veri-perėndim dhe nė veri ėshtė klimė oqeanike. Reshjet ndodhin gjatė gjithė vitit, sidomos nė verė. Dimrat janė tė butė dhe verat priren tė jenė tė ftohtė, megjithėse temperaturat ndonjėherė mund tė
tejkalojnė 30 °C.

Pjesa lindore ka njė klimė mė kontinentale, dimrat mund tė jenė shumė tė ftohtė dhe verat shumė tė ngrohta, dhe periudha tė gjata me thatėsira janė tė shpeshta. Pjesa qendrore dhe jugore janė rajonet nė tranzicion tė cilat ndryshojnė nga tė moderuar oqeanike nė kontinentale. Pėrveē klimave detare dhe kontinentale qė mbizotėrojnė mbi pjesėn mė tė madhe tė vendit, nė rajonet malore nė jug dhe nė disa zona qendrore tė Gjermanisė ka njė klimė malore, e karakterizuar nga temperatura mė tė ulta dhe reshje tė madhe.

Temperatura mesatare ėshtė 9 ŗ C. Lartėsia mbidetare arrin pikėn mė tė lartė deri 2 962 m nė malin Zugspitze.

Lumenjėtė mė tė gjatė janė Rhein 865 km, Elbe 700 km, Donau 647, Main 524, Weser 440 km, Saale 427, Spree 382 km, Ems 371 km, Neckar 367, Havel 343, Werra 292 km, Mosel 242 km, Fulda 218 km, Elde 208 km, Oder 162 km etj. (emraj janė nė gjermanisht).

Liqenet mė tė mdhenjė janė. Bodensee 536 m², Müritz 109 km², Chiemsee 80 km², Schweriner See 62 km², Starnberger See 56 km². Gjermania ka dalje nė detin Baltik dhe derin e Veriut ndėrsa lumi Rhein ėshtė i lundrueshėm dhe pėrmes Holandės lundrimi ka dalje nė det.

Turizmi nė Gjermani
www.germany.travel

Das Deutschland Portal
www.deutschland.de

Qeveria Federale
www.bundesregierung.de

Welcome to Germany
www.welcome-to-germany.de

About Germany
www.about-germany.org

Germany Travel Guide
www.justgermany.org

Deutsche Welle
www.dw.de

Webfaqja zyrtare e Berlinit
www.visitberlin.de

Webfaqja zyrtare e Mynhiut
www.muenchen.de

DAAD
www.daad.de