Universitetet nė Gjermani

Sektori tretėsor pėrfshin institucionet e arsimit tė lartė dhe qendrat tjera qė ofrojnė kurse studimi kualifikuese pėr hyrjen nė njė profesion pėr studentėt qė kanė pėrfunduar nivelin e mesėm dhe janė pajisur me kualifikim pėr hyrje nė arsimin e lartė.

Lista e universiteteve gjermane »

 1. Universität Augsburg
  www.uni-augsburg.de
 2. Technische Universität Berlin
  www.tu-berlin.de
 3. Ruhr-Universität Bochum
  www.uni-bochum.de
 4. Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität, Bonn
  www.uni-bonn.de
 5. Dortmund Universität
  www.uni-dortmund.de
 6. Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
  www.uni-duesseldorf.de
 7. University of Frankfurt am Main
  www.uni-frankfurt.de
 8. Albert-Ludwigs Universität
  www.uni-freiburg.de
 9. Universität Hamburg
  www.uni-hamburg.de
 10. Universität Karlsruhe
  www.uni-karlsruhe.de
 11. Universität zu Leipzig
  www.uni-leipzig.de
 12. Technische Universität Hamburg
  www.tu-hamburg.de
 13. Johannes Gutenberg Universität
  www.uni-mainz.de
 14. Universität zu Mannheim
  www.uni-mannheim.de
 15. Westfälische WilhelmsUniversität
  www.uni-muenster.de
 16. Universität Passau
  www.uni-passau.de
 17. Universität Stuttgart
  www.uni-stuttgart.de
 18. Universität Ulm
  www.uni-ulm.de
 19. Bergische Universität Wuppertal
  www.uni-wuppertal.de
 20. Universität Würzburg
  www.uni-wuerzburg.de

Si funksionojn universitetet gjermane

Sa mė shumė zgjidhje qė tė kesh, ndonjėherė ėshtė mė vėshtirė qė tė zgjedhesh, nė kėtė rast Gjermania jep njė mundėsi tė tillė ku ekzistojn 409 institucione tė arsimit tė lartė tė njohura zyrtarisht nė 165 qytete nė tė gjithė Gjermaninė. Gjithsej, kėto universitete dhe kolegje ofrojnė mė shumė se 14 500 programe studimi dhe nga tė gjitha kėto u keni pėr tė zgjedhur njė tė tillė. Pėr t'ja u lehtėsuar juve zgjedhjen e njė drejtimi tė duhur, mė poshtė do mundohemi ti bėjm disa sqarime rreth funksionimit tė kėtij sistemi.

Llojet e shkollave universitare

Ekzistojn 3 lloje tė universiteteve dhe kolegjeve nė Gjermani: 1. Universitetet 2. Universitetet e shkencave tė aplikuara dhe 3. Kolegjet a artit, filmit dhe muzikės.

 • Universitetet
  Zgjedhja e studimeve nė njė universitet ėshtė njė ide e mirė nėse ju jeni tė interesuar nė njė arsim tė orientuar nė shkencė. Universitetet ofrojnė njė gamė tė gjerė tė kurseve dhe drejtimeve tė ndryshme. Disa shkolla janė tė specializuara nė disiplina tė caktuara, tė tilla si teknologji e avancuar, mjekėsi, arsim etj. Nėse ju dėshironi tė merrni njė program tė doktoraturės atėherė universiteti ėshtė vendi i pėrsosur pėr ju.
 • Universitetet e shkencave tė aplikuara
  Universitetet e shkencave tė aplikuara janė ideale nėse ju jeni duke kėrkuar pėr njė arsimim tė orientuar mė shumė nė praktikė. Kėto institucione ju sjellim studentėve njė arsimim tė bazuar shkencėrisht, tė pėrshtatura pėr kėrkesat e jetės profesionale. Programet nė kėto fusha nė pėrgjithėsi pėrfshijnė stazhe dhe njė lloje praktike. Kjo ju mundėson studentėve qė ti aplikojnė njohuritė e tyre nė punė praktike tek kompanitė dhe bizneset e ndryshme.
 • Kolegjet a artit, filmit dhe muzikės
  Nėse ju dėshironi pėr tė studiuar nė njė fushė tė artit ose dizajnit, ju mund tė jeni kandidat i pėrsosur pėr njė kolegj tė artit, filmit apo muzikės. Nė kolegje tė tilla ju do gjeni kurse tė arteve tė bukura, industri dhe dizajn tė modės, arte grafike, muzikė instrumentale, zėrit etj. Kėto kolegje i trajnojn studentėt pėr tu bėrė drejtorė, operatorė tė kamera, skenarist, producent dhe teknikė pėr filma dhe televizione etj. Pėr tu pranuar nė kėto kolegje, duhet tė keni talente tė veqanta pasi nė disa raste nevojiten kėrkesa tė ndryshme.

Universitetet Elitare nė Gjermani »

 1. Ludwig Maximilians Universität
  www.uni-muenchen.de
 2. Technische Universität München
  www.tum.de
 3. RWTH Aachen University
  www.rwth-aachen.de
 4. Freie Universität Berlin
  www.fu-berlin.de
 5. Universität Konstanz
  www.uni-konstanz.de
 6. Ruprecht-Karls Universität
  www.uni-heidelberg.de
 7. Universität Bremen
  www.uni-bremen.de
 8. Universität zu Köln
  www.uni-koeln.de
 9. Humboldt-Universität Berlin
  www.hu-berlin.de
 10. Technische Universität Dresden
  www.tu-dresden.de
 11. Eberhard-Karls Universität
  www.uni-tuebingen.de

Universitetet elitare nė Gjermani

Pėr tė mbetur dhe konkuruar nė nivelet mė tė larta nė krahasim me universitetet tjera me famė ndėrkombėtare, qeveria gjermane sė bashku me 16 landet nė vitin 2006 gjatė njė kėrkimi pėr tė gjetur universitetet mė tė famshme nė nivelin mė tė lartė tė kėrkimit, sollėn nė jetė listėn prej 9 universitetėve tė cilėt i quajtėn "Universitetet Elitare nė Gjėrmani". Me anė tė kėtij programi, kėto universitet fituan disa fonde shtesė pėr ti nxitur ata qė kėrkimet e tyre ti sjellin Gjermanisė ranikme mė tė larta nė nivel ndėrkombėtar.

Titullin "elitar" nė fillim e fituan 3 universitete: Karlsruhe, Universiteti Teknik i Mynihut dhe Universiteti Ludwig-Maximilian ndėrsa nė vitin 2007 e morėn edhe universitetet: Heidelbergut, Freiburgut, Konstanzes, Berlinit, Gėttingenit dhe RWTH Aachen. Nė vitin 2012 universitet e Karlsruhe, Freiburgut dhe Gėttingenit humbėn tituj elitar dhe nė mė pas fituan titujt edhe 5 universitete tjera: Bremenit, Kėlnit, Tübingenit, TU Dresden dhe ai Humboldt nė Berlin, pra pėr momentin listėn e pėrmbyllin 11 universitete elitare tė cilėt deri nė vitin 2017 do tė kenė njė mbėshtetje financiare mė tė madhe nė krahasim me universitetet tjera. Shumica e universiteteve elitare rėnditėn nė listėn e 200 universiteteve mė tė njohura nė botė ku vendin e parė nė vitin 2012 e ka pasur Ludwig Maximilians Universität München.

Cili ėshtė dallimi nė mes universiteteve publike dhe private?

Shumica e universiteteve dhe kolegjeve nė Gjermani janė publike, pra ata marrin fonde nga qeveria federale. Disa janė tė financuara edhe nga kisha Protestante apo Katolike. Pėrveē kėtyre institucioneve, ekzistojn edhe mbi 100 universitete private dhe kolegje tė cilat lėshojn diploma tė njohura zyrtarisht. Shumica e kėtyre janė universitetet e shkencave tė aplikuara.

Shumica e studentėve nė Gjermani janė tė regjistruar nė universitetet publike. Vetėm 3 % e tė gjithė studentėve marrin pjesė nė njė institucion privat. Cilėsia e mėsimdhėnies nė tė dy llojet e universiteteve, megjithatė, ėshtė e njė krahasimi tė lartė.

Kordinimi i arsimit nė Gjermani

A e dini se arsimi universitar nė Gjermani nuk ėshtė i koordinuar nga qendra? Secili nga 16 shtetet (landet) ka ligjet e veta tė arsimit tė lartė dhe udhėzime. Universitetet gjermane kanė kryesisht rregullat e veta, qė do tė thotė se jo tė gjitha rregullat zbatohen pėr ēdo universitet. Prandaj, gjithmonė duhet tė shikoni nė lidhje me rregullat e veēanta nė universitetin e zgjedhjes suaj. Mė shumė rreth sistemit tė edukimit, shikoni mė lartė tek "Sistemi i Edukimit" ndėrsa rreth studimeve ne kemi pėrgatitur njė kategorit tė veēantė "Studimet" e cila gjendet nė anėn e majtė. Suksese nė studime.

Ministria Federale e Arsimit
www.bmbf.de

Portali pėr Edukim
www.bildung.de

Serveri i edukimit gjerman
www.bildungsserver.de

Profesioni
www.azubi-online.com

DAAD
www.daad.de

Mėsimi nga interneti
www.e-teaching.org

Portal informimi pėr edukim
www.bildungsklick.de

Studime pėr politik
www.bpb.de

Portal pėr fėmijė
www.internet-abc.de

Rinia dhe rrjetet sociale
www.watchyourweb.de

Portali i edukimit gjerman
www.fachportal-paedagogik.de

Studime shtesė
www.ausbildungplus.de