Sponzor i kėsaj faqe »

Turkish Airlines »
Helsinki-Vantaa Airport, Terminal 2 (Kati 1)
Tel: +358 9 81 71 0 849 helsales@thy.com www.turkishairlines.com

Rinia e diasporės shqiptare nė Finland

Broshura nga RINIA 21 »

Rinia shqiptare nė diasporė do jetė pjesė e projektit Emigranti dhe do tė ketė njė bashkėpunim tė ngushtė me organizatėn jo-fitimprurėse RINIA 21 www.rinia21.com. Kjo organizatė i dedikohet tė rinjėve tė Kosovės si pėrkrahje nė zgjidhjen dhe parandalimin e problemeve tė ndryshme. Organizata nė tė ardhmen do tė ketė shtrirje nė tė gjitha trojet shqiptare duke pėrfshirė edhe diasporėn shqiptare me projektet tė cilat po i prezantojm nė kuadėr tė Emigrantit.

Qėllimi i kategorisė Rinia qė vepron nė kuadėr tė kėtij seksioni ėshtė qė vlerat e rinisė shqiptare ti rrisė edhe mė shumė nė mbrojtjen e tyre si dhe shkėmbimin e kėtyre vlerave me shoqėritė e huaja ku rinia shqiptare e kalon njė pjesė tė madhe tė kohės sė tyre me shoqėri dhe kultura tė ndryshme prandaj edhe do tė ishte mirė sikur kėto pėrvoja kulturore ti mbajm nė njė balanc tė duhur.

Kėtė projekt do ta lidhim edhe me shkollat shqipe pasi qė aty do ti publikojm edhe punimet dhe aktivitetet e ndryshme qė i bėn rinia shqiptare nė shkollat shqipe nė diasporė. Shpresojm qė tė kemi njė pėrkrahje nga tė gjithė bashkėatdhetarėt nė ruajtjen e vlerave tona kulturore tė cilat shkojn nė interes tė tė gjithėve.

Nė kuadėr tė projekteve nė RINIA 21 do sjellim broshura tė ndryshme tė cilat sipas nevojės do tė pėrdorėn edhe pėr programet e rinisė nė diasporė. Pėr momentin nė anėn e djathė kemi sjellur 3 broshura qė kanė tė bėjn me prezantimet e projekteve: Shkolla, Duhani dhe Bixhozi.

Paraprakisht dua t'ju njoftoj se idetė tė cilat do i shihni nė kėto broshura janė tė bazuara vetėm pėr nė Kosovė ndėrsa idetė pėr projektet e rinisė sė diasporės pak a shumė ndryshojn pasi qė kushtet dhe nevojat dallojn nga Kosova dhe vendet tjera. Do ketė disa gjėra tė pėrbashkėta mirėpo ne pėr diasporėn do kemi njė planprogram pak mė ndryshe tė cilin me detajisht do ta prezantojm deri nė fund tė kėtij viti.

Njė ndėr qėllimet kryesore tė kėtij projekti do jetė edhe ofrimi i mundėsive tė reja rinisė shqiptare pasi qė ka raste kur pėrshkak tė dallimeve kulturore, gjuhėsore dhe shoqėrore ata kanė nevojė pėr disa gjėra tjera tė cilat mungojn nė shoqėritė e huaja ku ata jetojn.

Nė bazė tė mundėsive, aktivitetet e rinisė sė diasporės do ti lidhim nė bashkėpunim me qendrat rinore tė komunave ku jetojn si dhe shkollave shqipe qė veprojnė nė kuadėr tė mėsimit plotėsues. Ne duke u mbėshtetur nga punimet e organizatės RINIA 21 do sjellim disa broshura si dhe gjithashtu do bėjm edhe broshura tė veqanta tė cilat do ti kushtohen vetėm rinisė shqiptare nė diasporė.

Media elektronike Gjiganti
www.gjiganti.com

Shoqata Shqiptare Bashkimi
www.bashkimi-ry.fi

Forca Promotion
www.forca.biz

Arbėria Travel
www.arberiatravel.com

Abetarja Interaktive
www.abetare.net

Gjuha Ime
www.gjuhaime.com

Faton Media
www.fatonmedia.com