Sponzor i kėsaj faqe »

Turkish Airlines »
Helsinki-Vantaa Airport, Terminal 2 (Kati 1)
Tel: +358 9 81 71 0 849 helsales@thy.com www.turkishairlines.com

Historia e Finlandės »

Sa i pėrket historisė Finlanda nuk ka pasur ndonje emėrtim tė posaqem por historia e saj lidhet ngushtė me historinė e shtetėve skandinave. Deri nė vitin 1808 ka qenė e administruar nga Suedia ndėrsa prej 1808 - 1917 ka qenė krahinė e Rusisė. Mė poshtė kemi bėrė njė pėrmbledhje duke filluar nga koha e lashtė e deri mė sot.

Njerėzit e parė nė Finland kanė arritur rreth vitit 7 000 p.e.s. pas pėrfundimit tė kohės sė fundit tė akullit. Finlandezėt e hershėm gjatė kohės sė gurit ishin gjuajtės dhe mbledhės. Pas viti 2 500 p.e.s njerėzit nė Finland kanė jetur nga bujqėsia. Rreth vitit 1 500 p.e.s ata mėsuan tė bėjn mjete tė ndryshme dhe armė nga bronzi ndėrsa rreth vitit 500 p.e.s ata mėsuan tė pėrdorin hekurin. Nė kėtė kohė finlandezėt kishin shumė pak apo aspak kontakte me qytetrimet klasike tė ... vazhdon

Arbėria Travel
www.arberiatravel.com

Shoqata Shqiptare Bashkimi
www.bashkimi-ry.fi

Faton Media
www.fatonmedia.com

Zyra e emigracionit
www.migri.fi

Regjistrimi i bizneseve
www.prh.fi

Zyra e punėsimit
www.mol.fi

Portali Zyrtar i Turizmit

Zyra e tatimeve

Lajme tė mira nga Finlanda

Agjensioni turistik


Zyra e regjistrimit