Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Belgjikės

Belgjika (zyrtarisht Mbretėria e Belgjikės; holandisht Koninkrijk Belgiė, frėngjisht Royaume de Belgique, gjermanisht Königreich Belgien) ndodhet nė pjesėn perėndimore tė Evropės dhe kufizohet me Holandėn, Gjermaninė, Luksemburgun dhe Francėn. Belgjika ka mbi dhjetė milion banorė qė jetojnė nė njė sipėrfaqe prej rreth tridhjetė mijė kilometra katror. Ndikimi i pėrhershėm i gjermanishtes dhe asaj romake kanė pėrshkruar dhe ndarė kulturėn dhe linguistiken belge... vazhdon

Ambasada e Kosovės
www.ambasada-ks.net/be

Portali i Krenarit
www.krenar.be

Shoqata Konica
www.konitza.eu

Albabel
www.albabel.be

Forumi Albinfo
www.albinfo.org

Studiu Eagle
www.studioeagle.com

Gjuha Ime - Abetarja
www.gjuhaime.com