Ambasada e Austrisė nė Kosovė

Ambasada austriake nė Prishtinė

Rr. Ahmet Krasniqi 22
(Arbėria I)
10000 Prishtinė


Ambasada
Tel.: +381 38 249 284
Fax: +381 38 249 285
E-mail pristina-ob@bmeia.gv.at
www.bmeia.gv.at

Puna me palė pėr ēėshtje konsullore:
E Hėnė – E Premte
09:00 - 12:00


Nga 1 Janari 2010 Ambasada e Zvicrrės nė Prishtinė i lėshon vizat Shengen (Viza C) nė vend tė Amasadės Austriake edhe pėr shtetas kosovarė tė cilėt duan tė udhėtojnė nė Austri.

Kontaktet e ambasadės austriake nė Prishtinė i kemi vendosur anash ndėrsa pėr ambasadėn zvicerane klikoni linkun nė vijim Ambasada e Zvicrės nė Prishtinė

Udhėtimi Juaj pėr nė Austri

Pėr tė udhėtuar nė Austri, shtetasve tė Republikės sė Kosovės u nevojiten vizė valide. Me njė pasaportė valide kosovare dhe vendbanim kryesorė nė Kosovė ata mund tė aplikojnė pėr vizė – Shengeni nė Ambasadėn zvicėrrane nė Prishtinė ose Ambasadėn Austriake nė Shkup. Pėr viza D ose leje-qėndrime pėr Austri duhet aplikuar vetėm nė Ambasadėn Austriake nė Shkup.

Prej 19 Korrikut 2013, shtetas tė vendeve tė treta, tė cilėt dėshirojnė tė udhėtojnė nė zonė tė Shengenit duhet tė posedojnė dokument udhėtimi i cili:

  • ėshtė i vlefshėm edhe pėr tre muaj pas datės sė kthimit nga zona e Shengen-it, dhe
  • ėshtė lėshuar brenda 10 viteve tė fundit.

Njė shtetas i vendeve tė treta i cili planifikon tė qėndroj deri nė tre muaj nė Austri, duke filluar nga 19. Korriku 2013, duhet tė ketė njė dokument udhėtimi tė paktėn edhe gjashtė muaj tė vlefshėm.

Burimet e informacioneve janė marrur nga webfaqja e ambasadės austriake Vizito.

Rifreskuar me 05.09.2013

Min. e punėve tė jashtme e AT
www.bmeia.gv.at

Min. e punėve tė jashtme e AL
www.mfa.gov.al

Min. e punėve tė jashtme e MK
www.mfa.gov.mk

Ambasada e Kosovės nė Vjenė
www.ambasada-ks.net/at

Nisma Ekonomike pė Kosovėn
www.eciks.org

Agjencia Austria pėr Zhvillim - KS
www.entwicklung.at

WUS Austria nė Prishtinė
www.wus-austria.org