Si tė kėrkohet punė nė Austri

Shėrbimet e AMS-sė janė tė hapura pėr tė gjithė personat dhe ndėrmarrjet qė kėrkojnė kėshilla mbi njė bazė vullnetare. Shėrbimet ofrohen falas. AMS ėshtė e detyruar tė ruaj, mbrojtjen e privatėsisė dhe paanėsisė.

Grupet e synuara tė shėrbimit tė punėsimit publik:

 • Punėkėrkuesit
  • tė papunėt
  • kėrkuesit e punėsuar
  • tė rinjėt nė kėrkim pėr mėsim
  • tė larguarit nga shkolla nė kėrkim tė karrierės
 • Ndėrmarrjet
  • Punėdhėnėsit (personat fizikė dhe juridik) qė dėshirojnė tė bashkėpunojnė me AMS-nė
  • Shkėmbimin e informacionit nė lidhje me kėrkesėn e punės dhe ofertės
  • Shqyrtimin dhe mbushjen e vendeve tė lira
  • Parandalimin e papunėsisė
  • Kualifikimet, trajnimet dhe masat mbėshtetėse

Si tė kontaktohet me AMS-nė?

 • Kontaktimin personal me degėt e zyrave rajonale tė cilat mund ti gjeni tek www.ams.at
 • Kontaktimin personal me kėshilluesit e programit evropian EURES
  EURES-in mund ta gjeni tek www.europa.eu/eures (Eures advisers)

Ēka ėshtė EURES?

EURES qėndron pėr shėrbimet e punėsimit europian dhe ėshtė njė rrjet i gjerė i bashkėpunimit nė Evropė. Ai ėshtė projektuar pėr tė promovuar lėvizjen e lirė tė punėtorėve, duke siguruar, kėshilla informacione dhe vendosje / rekrutim tė shėrbimeve. Me EURES, tė gjithė mund tė pėrfitojnė nga tregu i punės nė Evropė.

Si tė gjej njė punė?

Nėse jeni duke kėrkuar pėr punė nė Austri, hapi i parė nga ju duhet tė jetė kontaktimi i shėrbimit publik tė punėsimit nė komunen ku banoni. Atje, ata mund tė ju japin kėshilla pėr tė gjetur njė punė nė Austri. Njė kėshilltar i EURES-it do t'ju japė kėshilla dhe ndihmė pėr aplikuesit qė kėrkojnė punė, dhe pėr punėdhėnėsit qė dėshirojnė tė rekrutojnė personel nė njė komunė tjetėr.

Kėshiltartėt e EURES-it mund ti gjeni pėrmes webfaqės sė tyre www.europa.eu/eures dhe nėse zgjidhni gjuhėn angleze (nė anėn e majt keni lidhjen “Eures advisers) ose nė gjermanisht “ EURES-berater dhe pastaj duke zgjedhur shtetin dhe duke vazhduar me ndarjet administrative i gjeni tė gjithė kėshilluesit nėpėr tėrė shtetet dhe komunat e Evropės.

Disa kėshilla pėr gjetjėn e njė vendi tė punės

 • Punėkėrkuesit nė Austri pritet qė aktivisht tė kėrkojnė punė dhe tė pėrdorin vetė-ndihmėn me shėrbimet qė ofrohen pėrmes webfaqės zyrtare tė zyrės sė punėsimit www.ams.at
 • Zyrat publike tė punėsimit kanė pikat e punės pėr klientėt, ku ju mund tė shfletoni reklama tė punės dhe pėr tė gjeni mė shumė informacione rreth punės dhe punėdhėnėsve
 • Agjencitė private tė punėsimit janė tė lejuara nė Austri
 • Gazetat reklamojn vende tė lira tė punės
 • Shumica e ndėrmarrjeve kanė webfaqet e tyre nė internet, ato pėrdorin edhe motorėt e kėrkimit nė web si dhe librat qė pėrmbajn tė dhėnat pėr ndėrmarrjet (Faqet e Verdha)
 • Pėrdorimi i shėrbimit eJob-Room
  Ky shėrbim ofron mundėsi tė ndryshme, ku mund tė regjistrohuni dhe krijoni profilin tuaj apo mund tė kėrkoni vende tė lira pune edhe pa regjistrim
 • Shėrbimi BIS www.ams.at/bis ofron listėn e profesioneve duke pėrfshirė kualifikimet e nevojshme nė webfaqet e AMS-sė
 • Shėrbimi BIZ www.ams.at/biz jep informacione mbi profesionet dhe llojet e arsimit, duke i prezantuar nė internet – online si dhe nė broshura. BIZ gjithashtu bashkėpunon edhe me shkollat, bibliotekat si dhe mundėson kėshilla nė ndrrimin e vendeve tė punės
 • Shėrbimi “Trajneri pėr aplikim” http://bewerbungsportal.ams.or.at
  Ky shėrbim jep kėshilla rreth plotsimit tė aplikacionit pėr punė, nė gjuhėn gjermane
 • Gjatė aplikimit tė punės, nėse nuk mund ta shkruani njė CV tė formatit gjerman, ju mund ta pėrdorni atė tė standartit evropian apo tek linku mė poshtė ne kemi publiku njė faqe tė veqant kushtuar CV-sė
 • Nė zyrat e degėve rajonale, pėrveq informacioneve pėrmes telefonit, ata ofrojn edhe informacione nė grupe apo duke pėr njė plan rreth qėllimeve tuaja nė gjetjėn e njė vendi tė punės

Shėrbimi Publik i punėsimit
www.ams.at

ABA - Investo nė Austri
www.aba.gv.at

Kėrko Punė
www.jobkralle.at

Portal pėr Punė
www.karriere.at

Kėshilla pėr Punė
www.arbeiterkammer.at

Ndėrmarrjet udhėheqėse
www.leitbetriebe.at

Jeto dhe Puno nė Austri
www.migration.gv.at

Federata Austriake e Sindikatave
www.oegb.at

Biznesi ndėrkombėtar ne Austri
www.advantageaustria.org