Mirėse vini nė!

Austri

Willkommen

in Österreich

Informacione tė ndryshme rreth

Austrisė

tek ne lexoni

shqip

 

Provincat - Regjionet (Bundesländer)

Si njė republikė federale, Austria ndahet nė nėntė shtete apo provinca (gjermanisht: Bundesländer). Kėto provinca janė tė ndarė pastaj nė rrethe (Bezirke) dhe qytete statutore tė njohura si (Statutarstädte). Rrethet janė tė ndara nė komuna (Gemeinden). Qytetet statutore kanė kompetenca tė dhėna ndryshe pėr tė dy rrethet dhe komunat. Provincat nuk janė thjesht vetėm si ndarje administrative, por ato kanė njė autoritet legjislativ tė dallueshėm nga qeveria federale, p.sh. provincat luajn rolin kryesor nė ēėshtjet e kulturės, kujdesit social, mbrojtjėn e tė rinjėve dhe natyrės, gjueti, ndėrtimin etj. Nė vitet e fundit, ėshtė diskutuar nėse sot Austira ėshtė e pėrshtatshme pėr njė vend tė vogėl pėr tė mbajtur dhjetė parlamenteve ... vazhdon

Portali zyrtar i Turizmit
www.austria.info

Qeveria – Kancelaria Federale
www.bka.gv.at

Guidė Udhėtimi
www.aboutaustria.org

OEAD - Shkėmbimet Akademike
www.oead.at

Statistikat e Austrisė
www.statistik.at

Guida rreth Austrisė
www.austriaguides.at

Portal informimi
www.oe24.at

Portal lajmesh
www.austriantimes.at

Guida e turizmit - Vjenė
www.wien.info

Guida e turizmit - Salzburg
www.salzburg.info

Turizmi nė Austri

Qeveria e Austrisė

Guida rreth Austrisė

Guida e turizmit - Salzburg