Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Australisė

Australia (ang. dhe lat. : tokė nė jugė) pėr nga sipėrfaqja ėshtė vendi i gjashtė nė rruzull dhe pėrbėnė pjesėn mė tė madhe tė kontinentit Australisė. Fillimi i krijimeve tė vendbanimeve nė Australi saktėsisht ende nuk dihet. Gjurmėt e vendbanimeve gjenden edhe para 120 000 viteve. Aborgjinėt jetojnė aty sė paku qė 50 000 deri 60 000 vite dhe mė kėtė i takojnė kulturės mė tė vjetėr nė botė ... vazhdon

Connecting Albanians in Australia

Shqiptarėt nė Australi
www.albaniansconnect.com

K.F. Shqiponja
www.northsunshineeagles.com/

Shoqata Islamike Shqiptare
www.aais.org.au