Britania e Madhe

Mbretėria e Bashkuar e Britanisė sė Madhe dhe Irlandės Veriore (Anglisht: United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland (UK)), shpesh e njohur si Mbretėria e Bashkuar,ose Britania ėshtė njė vend ishullor i pavarur , i cili gjindet afėr bregdetit veri-perėndimor tė Europės kontinentale. Mbretėria e Bashkuar u krijua nga unioni politit i Anglisė, Irlandės Veriore, Skocisė dhe Uellsit dhe pėrfshin ishullin britanik , pjesėn veri-lindore tė ishullit tė Irlandės dhe shumė ishuj tė vegjėl. Irlanda Veriore ėshtė pjesa e vetme e Mbretėrisė sė Bashkuar qė ka kufi tokėsor (me Irlandėn). Veēmas kėtij kufiri tokėsor, Mbretėria e Bashkuar rrethohet nga Oqeani Atlantik, Deti i Veriut, Kanali Anglez dhe Deti Irlandez ... vazhdon

Organizata Shpresa
www.shpresaprogramme.com

Albaniabridge
www.albaniabridge.co.uk

Kėshilli i Kosovarėve nė Britani
www.bakc.org.uk

The Albanian
www.thealbanian.co.uk

Organizata "Nene Tereza"
www.nenetereza.co.uk

Shoqata Ardhmeria
www.ardhmeria.co.uk

Rrjeti i shqiptarėve tė Britanisė
www.ukalbanians.net

Rrjeti Global i Gruas Shqiptare
www.albwnet.org