Njė pasqyrė e shkurtėr rreth Amerikės

Amerika - paraqet njė tėrėsi teritoriale e cila pėrfshi nė vete dy kontinente tė cilėt janė te njohur si Amerika Veriore dhe Amerika Jugore. Edhe pse nuk ėshtė term pėr emertim tė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės shpesh herė kėto shtete qė gjenden nė Amerikėn e Veriut nė gjuhėn jo zyrtare tė pėrditshme emėrtohen-njihen si Amerikė.

Emri Amerikė vie nga zbuluesi i sajė Ameriko Vespuēi (edhe pse zbulues i parė i kėsaj toke ishte Kristofer Kolombo, por ai e paraqiti si tokė indiane) ... vazhdon

Fondacioni i Fėmijėve Shqiptarė

Gazeta Dielli
www.gazetadielli.com

Shoqata "Jeta E Re"
www.newlifeaaco.org

Frosina Information Network
www.frosina.org

Friends of Albania
www.friendsofalbania.net

Organizata e Grave "Motrat Qiriazi"
www.aawomq.org