Sinqeriteti dhe kualiteti janė
qėllimet parėsore
tek ne

Biznesi juaj nė portalin mė tė madh nė diasporė »

Integrimi i shqiptarėve nė Diasporė!

Ne punojm pėr ju

Reklamo biznesin tuaj

oferta speciale

Shoqatat shqiptare nė Kantonin e Vaud dhe roli i tyre

Shoqatat e migrantėve egzistojnė nė Zvicėr qė nga fillimi i shekullit XX. Sipas fluksit tė valėve tė migracionit, asociacionet e para tė migrantėve nė tokėn helvetike janė themeluar nga komunitetet e ardhura nga shtetet europiane. Zvicra pas Luftės sė Dytė Botėrore ka bėrė thirrje te shtetet si Italia, Spanja, Portugalia – mė vonė edhe Jugosllavisė pėr dėrgimin e fuqisė punėtore pėr nevojat nė rritje tė ekonomisė zvicrane, e cila ishte kursyer nga lufta.

Fakti qė shoqatat e para tė migrantėve nė Zvicėr ishin nga shtet fqinje apo nga vende tė afėrta me tė pėr nga kėndvėshtrimi kulturor, organizimi i kėtyre shoqatave filloi menjėherė. Ky organizim i shpejtė shpjegohet edhe me faktin se shumica e shoqatave kanė gėzuar njė mbėshtetje shtetėrore... vazhdon

EMIGRANTI »

Informacionet kontaktuese dhe procedurat kryesore nga ambasadat shqiptare nė Gjermani si dhe ...» vazhdon

Rinia shqiptare nė diasporė do jetė pjesė e projektit Emigranti dhe do tė ketė njė bashkėpunim tė ...» vazhdon

Projekti Emigranti parasheh qė sponzorėt do tė luajn njė rol tė rėndėsishėm nė zhvillimin e mėtutjeshėm tė ...» vazhdon

Punime tė ndryshme nė formė tė broshurave dhe faqeve tė webit tė pėrgatitura nga autoritetet ...» vazhdon

BROSHURAT »

Marketing »

Prezantimi i projektit "Emigranti"

Emigranti ėshtė njė projekt i cili i dedikohet integrimit dhe organizimit tė shqiptarėve nė diasporė duke pėrfshirė informacione, udhėzime, broshura dhe materiale tjera tė cilat janė tė nevojshme ...» vazhdon

Facebook »

NJOFTIMET »

» Njoftim rreth ēėshtjes sė punėsimit nė Norvegji

Pas njė artikulli rreth punės nė Norvegji nėpėr media tė ndryshme me titull ”Norvegjia kėrkon punėtorė, paga 4,500 euro” janė shtuar edhe kėrkesat rreth ēėshtjet sė punėsimit prandaj me anė tė kėtij njoftimi ne kemi pėrgatitur disa pyetje dhe pėrgjigje ku sqarohet saktė se me ēka mirremi ne dhe ēka mund tė ofrojmė pėr lexuesit. Ju rikujtojm se kėto pytje dhe ...» mė shumė info

» Opinion rreth problemeve tė diasporės shqiptare

Kur flasim pėr diasporėn shqiptare gjithmonė mendojm pėr gyrbetin apo ndonjėherė e pėrdorim edhe termin mėrgata shqiptare. Tė flasim rreth historisė sė saj ne e dimė se ajo ka ekzistuar edhe para njė shekulli nė periudha tė ndryshme kohore por fluksi mė i madh i tyre, sidomos i kosovarėve filloj gjatė viteve 70-ta kur shumica prej tyre u larguan nga vendi pėr shkaqe ekonomike duke e gjetur vetvetėn nėpėr vendet perėndimore e sidomos ato gjermano-folėse dhe duke pasur njė qėllim "pėr tė punuar dhe fituar para". ...» mė shumė info

Contact »

Gjiganti.com
Runeberginkatu 33 B / LH2
00100 Helsinki / FINLAND

Orari
E hėnė - E premte
10:00 - 16:00

Tel.: +358 40 837 4680
fatonmedia@gmail.com

© Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara. Punimet tona mund tė pėrdoren vetėm nėse ceket burimi i informacionit apo kėrkohet leja nga ne.